Tipy pro zdravé stravování
Zdravý životní styl není jen o pohybu, ale i o nastavení mysli, a především o jídelníčku. Vzdáleně to připomíná dílky puzzlí, které je třeba pospojovat, aby to vše začalo dávat smysl a mělo pro lidský organismus skutečný prospěch. Nejsnazší je začít právě změnou na talíři.
Jídlo jako lék
Extrémy nemají opodstatnění, zdravý jídelníček je především o rovnováze. Je třeba zařadit suroviny, které jsou pro výživné, které mu dodají dostatečné množství vitamínů a minerálů, zasytí ho a snadno se vstřebají, pomohou růstu svalů a regeneraci, zajistí energii. Zapomeňte na hubnutí. Snižování množství jídla i počtu porcí. Tím se akorát dostanete do začarovaného kruhu, kdy si tělo bude budovat zásoby a vše, co sníte, uloží na horší časy. Bude blokovat spalování tuků a nadměrně zatěžovat organismus.
Tělo funguje intuitivně a ve chvíli, kdy si uvědomí, že vnímáte jeho rytmus a potřeby, nastaví soulad a začne fungovat bez odchylek. Zdravotní bonusy se dostaví postupně, některé jsou výrazné a citelné, jiné jim jen zdárně sekundují. Po čase ale zjistíte, že je vám v těle pohodlně, bez pnutí, zbytečných reakcí, lépe snášíte stres, máte více energie, odezněly bolesti kloubů a hlavy, po migrénách nebo namožených svalech ani památky, libido se probudilo k životu a nastal konec výkyvů nálad. Síla jídla se dlouhodobě podceňuje, jeho účinky ale nelze popřít. Nejde o odpírání, ale o pochopení, že zdravé stravování je jediná možnost, jak se uzdravit “zevnitř”. A úbytek na váze je jen vedlejší (vítaný) produkt vašeho snažení.
Základní balíček
Každému vyhovuje něco jiného. Jeden snese větší porce bílkovin, další dává přednost veganské stravě. Při dobrém nastavení je obojí v pořádku. Ideální je ale vyvážená kombinace plná masa, vajec, rostlinných produktů, mléčných výrobků, ovoce, zeleniny. Zároveň se nesmí zapomínat na semínky, klíčky, ořechy a kvalitní oleje. Zní to příliš stroze. Ale to je bohužel způsobeno tím, že si lidé odvykli na každodenní příjem masa a pod pojmem “zelenina” si představí pár plátků papriky a dvě kolečka okurky. Jen málokdo si umí představit, že by místo klasických brambor nebo porce rýže měl jíst dýni, bulvový celer, řepu nebo špenát.
LCD neboli low carb dieta
Dnes je tento způsob stravování, kdy se značně omezí příjem sacharidů a prostor dostanou především tuky a proteiny, spojován především s hubnutím, ale ještě pár desítek let zpátky byla LCD synonymem rovnováhy v organismu. Nezáleží na důvodu, proč se tímto směrem chcete vydat. Důležité je, abyste si předem důkladně prostudovali, co low carb dieta obnáší, jak nastavit jídelníček a upravit fyzickou aktivitu. Nezřídka se totiž dostaví abstinenční příznaky, pnutí ve svalech, mravenčení v končetinách nebo mírné bolesti hlavy. Vše je ale dočasné a ve chvíli, kdy si tělo na nový styl zvykne, potíže odezní.
Foto: Pixabay
Zásadní chyba
Spousta lidí má za to, že LCD se týká jen rafinovaných cukrů a stačí vyřadit sladkosti, dezerty a polotovary. Taková změna jídelníčku by se na figuře i celkovém stavu organismu projevila, ale ani zdaleka to neodpovídá tomu, co je pro low carb typické.
Musíte se totiž zaměřit i na ovoce a zeleninu s vysokým obsahem cukru, zrna a semena, luštěniny, ořechy a suroviny plné škrobu jako jsou dýně, batáty nebo klasické brambory.
Povinná výbava
V LCD sice spoustu surovin zavrhnete, ale u plotny strávíte mnohem víc času. A tak bude třeba kuchyň řádně dovybavit. Nože, brousky, misky, krabičky pro zamražení a přenos jídla, tyčový mixér, pánve, sušičky ovoce a neposlední řadě kvalitní odšťavňovač. Ovocné a zeleninové směsi jsou pro tělo velkou vzpruhou především v začátcích, kdy organismus tápe. Vitamíny nabytý lektvar vás postaví na nohy a dodá sílu.
Zdroje info: idnes.cz, ochutnejorech.cz
Náhledové foto: Pixabay
Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.