Tradiční čínská medicína a její přínos pro zdraví
Několik tisíc let starý léčebný systém, který nachází uplatnění i dnes, to je tradiční čínská medicína. O tom, co je její podstatou, jak funguje a komu může pomoci, se dozvíte v následujících řádcích.
Co je základem?
Základem tradiční čínské medicíny je vnímání člověka jako celku a to, že se všechny části organismu vzájemně ovlivňují. Také, že psychika je s tělem propojena a naše tělo je zároveň součástí okolního prostředí. Pokud je vše v rovnováze, tedy vnitřní rovnováha v organismu i rovnováha těla a prostředí, cítíme se zdraví, vitální, plní energie a máme dobrou náladu. Při první návštěvě u terapeuta, který se tradiční čínskou medicínou zabývá, vás čeká spousta otázek. Bude se jednat o otázky, která zdánlivě s vašim problémem nesouvisí, ale k nalezení příčiny je důležité i to jak se cítíte v jiných oblastech života. Následně vám terapeut změří tep a prohlédne jazyk, jenž slouží vlastně jako takový rentgen. Nakonec určí příčinu, obraz nemoci a doporučí léčbu.
5 tradičních metod
Tradiční čínská medicína při léčbě sází na 5 metod, mezi které patří akupunktura, dietika, fototerapie, cvičení qi gong a masáže tuina. Obecně nejznámější metodou je akupunktura, kdy se používají malé jehličky pro stimulaci energetických bodů a drah, aby vitální energie mohla dobře proudit. Alternativou jehliček je dnes i laser, stejně tak úlevu přináší i baňkování, akupresura nebo moxování. Fototerapie využívá bylinky a to ve formě wan neboli extrahované a slisované byliny do kuliček, dále ve formě čajů, kapslí a tinktur.
Komu můře TČM pomoci?
Akutní stavy řeší spíše ‘‘moderní‘‘ západní medicína. V případě chronických obtíží můžete vyzkoušet právě tradiční čínskou medicínu. Například při bolestech pohybového aparátu, bolestech hlavy, zažívacích problémech. Tradiční čínská medicína může ulevit i od onemocnění dýchacích cest jako je chronická rýma, astma. Dále při kožních projevech akné, ekzému a dalších problémů kůže. V neposlední řadě tato medicína pomáhá při urologických potížích nebo třeba léčí neplodnost, nadváhu, závislosti a mnoho dalších zdravotních problémů, které spadají do oblasti psychosomatiky.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Studentka logopedie se zájmem nejen o řeč, ale i o zdraví, přírodu,cestování, čtení knih a další. Snad texty nikoho neurazí a budou se líbit.