Třapatka bledá – jaké účinky má na naše zdraví?
Když se řekne třapatka (nebo taky moderně třapatěnka), většině z nás se vybaví nejspíš třapatka nachová (Echinacea purpurea). Ale i třapatka bledá (Echinacea pallida) umí naše zdraví báječně podpořit. A v některých ohledech je dokonce lepší, než její známější sestřička.
Laik je od sebe často nepozná, byť se jejich květy vcelku nápadně liší (světlé okvětní lístky třapatky bledé visí přímo dolů, čímž zvýrazňují výrazný vystouplý střed květu). A nároky na pěstování mají obě stejné, stejně jako zpracování. Přesto tu však jeden významný rozdíl je…
Chřipka nebo nachlazení? Třapatce to opravdu jedno není
Třapatky si ceníme zejména pro množství účinných látek, které obsahují. Na prvním místě jsou to zcela jistě fenoly, které podporují aktivitu enzymů a buněčných receptorů – třapatka na náš organismus rovněž působí i jako účinný antioxidant.
Zdroj obrázku: Pixabay.com
Hledáte-li pomocníka pro boj s obyčejným nachlazením nebo na efektivní podporu imunity, bude vašim nárokům lépe vyhovovat třapatka nachová, jež se skvěle popere třeba i s rýmou nebo záněty močových cest. A její bledá sestřička si zase mnohem lépe poradí s chřipkovými stavy a imunitu rovněž podpoří.
Jak na tinkturu z echinacey
Je vcelku jedno, na jaký prostředek v vsadíte, z třapatky se však nejvíce osvědčují tinktury. Stačí vložit libovolné čerstvé části rostliny (od květů až po kořen) do alkoholu. Všeobecně platí, že na jeden díl rostlinných natí potřebujeme dva díly alkoholu, tzv. půllitrovou tinkturu si vyrobíme z přibližně 150 gramů rostliny. Necháme macerovat, přibližně měsíc, scedíme a užíváme při obtížích. A v jakém množství? Podle intenzity potíží 1-2 kávové lžičky každé dvě nebo tři hodiny. Po 14 dnech by měla následovat týdenní přestávka.
Varování: Třapatku by neměly užívat osoby s autoimunitním onemocněním.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Každý by se chtěl cítit skvěle. I já. Snažím se o to a některé zajímavosti ohledně zdraví vám prozradím ve svých článcích.