Trápí vás celulitida? Jsou metody, které vám mohou pomoci
V případě, že si, ženy, myslíte, že se celulitida objevila jen u vás, není to pravda. Ve skutečnosti má celulitidu obecně 80-90 % všech žen, které prošly pubertou. Každá dáma se s celulitidou dříve či později setká. Někdy se může zdát, že svět je k mladým dámám opravdu nespravedlivý. Lidé hubnou rychleji a nemusí se tak často stresovat kvůli pomerančové kůži na zadku, se kterou bojují i ty nejvysportovanější dívky na světě.
Co je to ta celulitida?
Celulitida je charakterizována jako porucha metabolické funkce podkoží. Při celulitidě dochází k nárůstu objemu tukových buněk v podkoží, které jsou vytlačovány směrem ke kůži, což vytváří běžný vzhled pomerančové kůže. Proudění krve a lymfy je v ovlivněném rozsahu omezeno!
Podkožní vrstvu tukových buněk si v podstatě představíte jako vertikální nafukovací balónky, které se rozšířily více, než by bylo zdrávo, a tlačí na povrch kůže. Obyčejné důlky se v tomto místě utvářejí mezi balónky.
Proč jí trpíme?
Ten, kdo najde jasnou příčinu celulitidy, pravděpodobně získá Nobelovu cenu. Je tragické, že příčina celulitidy se stále hledá. Každopádně za ní do značné míry může způsob života, pohlaví, rasa, genetická predispozice, hormonální vyrovnanost, záněty, infekce, onemocnění a určité životní období v životě ženy (puberta, těhotenství, menopauza).
Dá se s celulitidou bojovat?
Existuje mnoho proměnných, které ovlivňují projev celulitidy. Pokud jste nevyhráli v dědičné loterii, musíte se často v boji proti celulitidě výrazně snažit. Nejdůležitějším údajem je způsob života. Sledujete, že způsob života je společným jmenovatelem, pokud jde o váhu, boj s celulitidou nebo vznik onemocnění? Zdravý způsob života je v podstatě klíčem k mnoha věcem.
Krémy na celulitidu? Určitě?
Ano i ne. Může existovat několik dobrých s několika nejmodernějšími strategiemi, poháněnými akustickými vlnami. U laserové léčby jsou výsledky nejisté. Obecně platí, že se jedná o krátké řešení problému, které nemusí vůbec fungovat.
1. Podívejte se na svůj jídelníček
Sestavte si jídelníček s dostatkem vlákniny, bílkovin, zdravých tuků, komplexních sacharidů, zeleniny a ovoce. Omezením rafinovaných sacharidů, cukru, soli a tuků vám pomůže i s váhou. Tím, že svému tělu dodáte dostatek bílkovin k obnově pojivových tkání (které udržují tukové buňky – balónky – v šachu), budete moci zmenšit projevy celulitidy.
2. Pijte čistou vodu
Vyřadili jste ze svého jídelníčku dezerty a všechen obsažený cukr? To samé udělejte s různými slazenými nápoji a alkoholem. Voda by měla být základem vašeho pitného režimu, a to v rozmezí 30-45 ml/kg tělesné hmotnosti a v závislosti na míře vašeho pocení a cvičení. Pitný režim založený na čisté vodě a neslazených osvěžujících nápojích v kombinaci s omezením soli vás může zbavit několika stovek mililitrů tekutiny, která se bude držet v těle.
3. Začněte pravidelně cvičit
Kvalitní cvičení se zdá být lékem na všechny lidské problémy. Standardním kvalitním tréninkem vyburcujete ztuhlé svaly k životu a ony se zpevní, rozhýbou krevní oběh a postarají se o to, abyste bojovali s tukovými buňkami, které způsobují celulitidu.
4. Objevte cvičení a sport, který vás nadchne
Když vás něco baví, jde to mnohem snadněji. Takto se budete těšit na chvíle, kdy máte sportovat a budete tak méně sedět a více spalovat!
5. Pohybujte se přes den
Každý krok se počítá. Jako lidé jsme byli stvořeni k pohybu, ne k celodennímu sezení. Do práce choďte pěšky nebo jezděte na kole, omezte automobilovou a otevřenou dopravu a používejte nohy jako hlavní dopravní prostředek.
6. Dělejte si pauzy od sezení
V případě, že nepracujete fyzicky, pravděpodobně sedíte na pracovišti nebo stojíte někde v obchodě. A jak víme, nehybný způsob života není pro nás lidi dobrý a celodenní sezení na zadku také nemá za cíl nabídnout pomoc v boji s celulitidou. Proto se naučte protahovací cviky stehen, páteře a zadku!
7. Masáže
Není pochyb o tom, že klasická nebo lymfatická masáž může podpořit proudění krve. Lymfatické masáže urychlí cirkulaci lymfy a sníží případné otoky. Také se sprchujte se střídáním studené a teplé vody. Proč? Protože v důsledku stlačování a rozšiřování cév dochází ke zlepšení krevního oběhu v těle.
Zdroje info: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6374708/, https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/jocd.14815
Náhledové foto: Pixabay