Trápí vás dušnost? Může jít o příznak závažného stavu

Dušnost

Trápí vás dušnost, velký tlak na hrudi a pocit, že se nemůžete pořádně nadechnout? Dušnost je nejspíše viníkem, ale to je pouze vedlejší příznak mnoha komplikací souvisejících se zdravím. Může k němu dojít v důsledku zvýšené námahy, ale také tehdy, když je člověk zcela v klidu. V případě vzniku těchto potíží je nezbytné vyhledat pomoc, aby se provedla vyšetření a vhodná léčba.

Jak můžeme klasifikovat dušnost?

Když jste zdraví, dýchání se jeví jako zcela běžné, takže o něm během dne nevíme. Ale, jakmile se objeví dušnost, ať už se jedná o mimořádný případ, nebo problém přetrvává delší dobu, potíže s dýcháním se dostávají do centra pozornosti! Dušnost se označuje subjektivním pocitem nedostatku vzduchu a tísní na hrudi nebo namáhavé dýchání, které se může projevovat potížemi při nádechu nebo výdechu, případně potížemi v obou případech. Dušnost má širokou škálu klinických okolností, které vycházejí z intuitivního propojení fyziologických, psychických a mentálních faktorů.

Jaké jsou nejčastější

Pocit tíhy na hrudi, potíže s dýcháním a dušnost provázejí řadu nemocí a nepříjemných situací. Mezi nejčastější příčiny patří nemoci, které ovlivňují dýchací a kardiovaskulární systém, ale na vině může být i řada dalších problémů. Na základě vzniku dušnosti lékaři rozeznávají několik odlišných druhů příčin. Mezi ně patří:

  •       plicní komplikace
  •       srdeční a oběhové potíže
  •       psychogenní problémy
  •       hematologické problémy
  •       nervosvalové potíže

Jaké existují druhy dušnosti?

V rámci regeneračního hodnocení dušnosti hraje roli řada různých vlivů. Například rychlost, s jakou dušnost vznikla, ale navíc i povaha obtíží a jejich postupný vývoj. Základní dělení dušnosti vychází ze stavu, ve kterém k ní dochází.

  •       námahová dušnost – vzniká při námaze
  •       klidová dušnost – vzniká, když je člověk v klidu
  •       nádechová dušnost
  •       akutní dušnost
  •       chronická dušnost
  •       ortopnoická dušnost
  •       paroxysmální noční dušnost

Jaké jsou příznaky?

Pacienty nejvíce zajímá, jak dušnost vnímat a jaké příznaky je mohou upozornit na problémy. Dušnost se v podstatě projevuje potížemi s dýcháním, pocitem velkého tlaku na hrudi a neschopností se nadechnout. Kromě toho se projevuje vystupováním knedlíku do krku a může se objevit kašel či šelest. Projeví se zvýšená dechová frekvence nebo zvýšené svalové úsilí. Mnohdy lze pozorovat stažení nadklíčkové jamky a krční jamky, která se nachází v dolní části krku. Dále se projevuje bolestí v krku nebo čelisti.

S tím ovšem souvisí i otoky končetin a únava, strach a neklid, třes, chvění, brnění nebo zvýšeným svalovým napětím. Dušnost a bušení srdce nejsou výjimečné a pacienti si čas od času stěžují na píchání u srdce a dušnost nebo na bolest na hrudi a dušnost.

Dá se dušnost léčit?

Dušnost 2
Foto: Pixabay

Pokud jde o vhodnou léčbu dušnosti, závisí na tom, co způsobilo komplikace v počáteční fázi. Správná diagnóza je proto zásadní, protože dušnost a dechová nedostatečnost se mohou projevit za řadou potíží, od drobných až po skutečné problémy, které mohou vést k oslabení nebo dokonce ohrožení života.

Jak na dušnosti? Pro některé je dostačující, když se řídí režimem opatření, která zahrnují fyzický pohyb, wellness a snižování hmotnosti. Ať tak či onak, v případě, že jsou na vině závažnější zdravotní komplikace, je třeba zahájit vhodnou léčbu, která zahrnuje použití léků, ale často také menší nebo větší chirurgický zákrok.

Zdroje info: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK499965/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2972628/

Náhledové foto: Pixabay