Trápí vás nevysvětlitelná alergie? Na vině je roztoč
Zatímco malí hmyzí obtěžovatelé nešíří vážnější infekce nebo onemocnění, mohou u několika jedinců vyvolat příznaky alergií, jako je rýma, kýchání, kašel nebo zánět kůže. Zde je to, co alergici potřebují, aby věděli o identifikaci a zacházení s roztoči, ať už ve své vlastní domácnosti, či jinde.
Roztoči? Co jsou zač?
Roztoči jsou škůdci, kteří se živí odumřelými kožními buňkami lidí a domácích zvířat. Tito škůdci jsou opravdu velmi malí – cca 0,1-0,4 milimetru dlouzí a okem nepostřehnutelní. Ve skutečnosti jsou to pavoukovci – skupina, která zahrnuje pavouky, klíšťata a štíry – a daří se jim v teplém a vlhkém prostředí.
V případě, že nejste alergičtí na tuto havěť, nebudete s nimi mít žádné problémy. U osob, které jsou přecitlivělé, může havěť v domácnosti vyvolat nepříznivé reakce nebo zhoršit příznaky alergie nebo astmatu.
Mohou vám způsobit i nevolnosti?
Lidé, kteří jsou vystaveni roztočům, obvykle nedostanou žádné onemocnění nebo chorobu, zejména proto, že roztoč lidi nekouše ani nepřenáší nemoci. Zatímco mohou způsobit nepříznivé náchylné reakce, roztoči jinak pro lidi nejsou nebezpeční. U osob, které trpí alergií či astmatem, mohou roztoči vyvolat smrkání nebo kašel.
V trusu havěti jsou bílkoviny, které jsou tak malé, že se nakonec rozptýlí v aerosolu a my je všichni vdechujeme – proto se jim říká aeroalergeny. U někoho, kdo je nepříznivě vnímavý na roztoče, bude obranný systém těla považovat tyto alergeny za destruktivní a vyvolá alergickou reakci, aby se pokusil vetřelce z těla vypudit.
Jaké příznaky se u vás mohou objevit?
V případě, že jste nepříznivě citliví na roztoče, může pobyt v jejich blízkosti způsobit kašel, sípání, pocit tlaku na hrudi, dermatitidu, kožní vyrážky a astmatické záchvaty. Mezi další běžné příznaky způsobené alergií na roztoče patří:
- Kýchání
- Výtok z nosu
- Ucpaný nos
- Ucpání vedlejších nosních dutin
- Migréna
- Svědivé, zarudlé nebo slzící oči
- Tekoucí hlen z nosu do krku
- Dušnost
- Svědění v nose, ústech nebo v krku
- Podrážděná kůže
- Problém se spánkem
Zdroje info: verywellhealth.com, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK560718/
Náhledové foto: Pixabay