Trápí vás plísňové infekce? Základem je čistota a prodyšnost
Plísňové infekce jsou obvykle symbolem léta. Mohou se ale vyskytnout kdykoli v průběhu roku. Příznaky tohoto onemocnění jsou velice nepříjemné a mohou se neustále vracet. Odhalit, proč vznikly a proč se vracejí, nemusí být jednoduché. Někdy je důvodem špatná prodyšnost, jindy nehygienické podmínky, někdy můžete tuto infekci chytit od jiného člověka. Je třeba vysledovat příčinu nebo rovnou vyřadit všechny rizikové faktory.
Plísňové infekce se rády vracejí
Plísňové kožní infekce se nejčastěji vyskytují v záhybech kůže, které jsou navíc vlhké a vystaveny pocení, tj. pod prsy, mezi prsty na nohou, podpaží, genitálie a další. Zbavit se jich můžete nejenom správnou léčbou, ale také prevencí. Platí, že čím dříve začnete léčbu, tím rychleji se nemoci můžete zbavit. Při první takové infekci je dobré navštívit lékaře.
Foto: Pexels
Příznaky plísňové infekce
Typickými příznaky plísňové infekce je svědění a pálení v místě, kde plíseň vznikla. Dalšími projevy jsou:
- zarudnutí,
- otok (zejména pokud se škrábete na místě, kde to svědí),
- tvorba trhlin,
- začernání nehtů,
- padání vlasů a šupinky ne pokožce hlavy.
Prevence plísňové infekce
Důležité je zajistit prodyšnost dané oblasti. To znamená nosit volné oblečení a toto každý den měnit a prát v horké vodě. Je dobré sušit oblečení na slunci, což zničí bakterie, a oblečení před nošením vyžehlit. Oblečení by mělo být z prodyšného materiálu, jako je například bavlna. Prodyšnost některého oblečení mohou snížit aviváže. Pokud je tedy vyloženě nepotřebujete, uvažujte o tom, že se jich vzdáte zcela. Nehty si pravidelně čistěte a zkracujte.
Tohle nikdy nedělejte
Pokud už jste jednou zaznamenali plísňovou infekci, pak pravděpodobně nebudete chtít tuto nemoc znovu zažít. Aby se to nestalo, je třeba dodržovat preventivní opatření. V první řadě se snažte nenosit těsné oblečení (včetně spodního prádla). Plavky bychom na sobě měli udržovat vlhké co nejkratší dobu (při odchodu z koupaliště či aquaparku se převlečte do suchého prádla). Nesdílejte své ručníky a nepoužívejte, pokud jsou vlhké z předchozího použití. Nepoužívejte léky na předpis bez předchozí lékařské konzultace.
Zdroje info:
https://www.practo.com/healthfeed/fungal-infections-do-s-and-don-ts-you-should-know-41745/post
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9325902/
Foto: Pexels