Třešně: jsou velmi zdravé, nepropásněte období sklizně

Třešně

Červenec a srpen je obdobím třešní. V závislosti na tom, jakou odrůdu třešní máte, můžete začít sklízet – období sklizně je poměrně krátké, u jednoho stromu trvá tak dva týdny. Takže máte poměrně málo času na to, abyste třešně posbírali. Také je omezena doba, po kterou je můžete skladovat po odtržení ze stromu. Ideální je zpracovat třešně hned ten samý den. Pokud ale bylo samotné sklízení náročné, můžete si to nechat i na den příští. Ne déle.

Nutriční obsah

Základem třešní je voda, která tvoří obvykle asi 82 %. Zbylými látkami jsou vitamíny, minerály, antioxidanty, sacharidy a jiné složky. Pokud máte možnost, kupujte třešně, které jsou původem z České republiky. Vzhledem k vysokým teplotním rozdílům přes den a v noci získávají svou typickou sladkokyselou chuť, kterou například třešně původem ze Španělska nebo Itálie postrádají. Za svou barvu vděčí třešně flavonoidům, které patří mezi antioxidanty. Čím je ovoce tmavší, tím více obsahuje flavonoidů.

Třešně

Foto: Pixabay

Antioxidační činnost

Třešně obsahují opravdu velké množství antioxidantů: na 100 g třešní připadá asi 400 mg antioxidantů. Antioxidanty mají schopnost neutralizovat volné radikály v lidském těle. Kdyby došlo k jejich nahromadění, mohly by v lidském těle zapříčinit vznik různých chronických onemocnění nebo dokonce rakoviny.

Zdraví srdce

Antokyany, které jsou v třešních obsaženy, mají blahodárný účinek na zdraví srdce, protože posilují jeho činnost, zvyšují pružnost kapilár a navíc pozitivně ovlivňují produkci červených krvinek. Draslík je zase důležitý pro ochranu srdce. Vitamín C (čili kyselina askorbová) tvoří 10 mg na 100 g třešní a je důležitá pro zdraví krevních cév. Vláknina zase snižuje množství „špatného“ cholesterolu, čímž předchází srdečním onemocněním.

Nespavost

Pokud trpíte nespavostí, bude pro vás zajímavá zpráva, že šťáva z třešní může pomoci! Obsahuje totiž melatonin, který vám pomůže rychleji usnout (podle americké studie, která byla provedena na malém počtu lidí usnete až o 17 minut dříve) a spánek bude také kvalitnější. Třešňová šťáva se v lidovém léčitelství používá také pro své protizánětlivé vlastnosti, ke snížení horečky či bolesti svalů. Kromě toho zlepšuje také vstřebávání léku.

Zdroj: https://www.poradnikzdrowie.pl/diety-i-zywienie/co-jesz/wisnie-wlasciwosci-zdrowotne-w-jakie-witaminy-i-mineraly-sa-bogate-wis-aa-EtZV-RMuy-3iaY.html

Foto: Pixabay