Třezalka: bylinka působící proti depresím a stresu

Třezalka

Třezalka je tak trochu kontroverzní bylinka. Jedni si ji nemohou vynachválit, jiní ji považují za nebezpečnou. Pravdou je, že třezalka se v lidovém léčitelství používá již celá léta, takže je to bylinka, jejíž účinky máme dobře prozkoumané. To je také důvod, proč toho tolik víme nejen o pozitivních, ale také o jejích negativních účincích. Některé moderní bylinky, které užíváte, mohou být mnohem rizikovější – jen o tom prozatím nevíme.

Antidepresivní účinky třezalky

Třezalka obsahuje spoustu flavonoidů, které jsou zodpovědné za snížení depresivních stavů. Někdy jsou účinky silnější, než samotné používání léků proti depresi. Tato bylinka také působí uklidňujícími účinky, které zlepšují usínání i celkovou kvalitu spánku. Třezalka má také detoxikační účinky, takže se hodí pro očistu těla.

Třezalka

Foto: Pixabay

Příznivé účinky na funkci orgánů

Třezalka je skvělou bylinkou také pro podporu funkce jater a žlučníku, ale také plic a žaludku. Účinná je i při problémech se žaludečními vředy či při poruchách močových cest. Její užívání je vhodné také pro kardiovaskulární systém, kdy například dochází k posílení cévních stěn, čímž se zlepšuje krevní oběh – a riziko vzniku kardiovaskulárních chorob je tak nižší.

Pro ženy v menopauze

Projevy menopauzy mohou být velmi nepříjemné. Projevují se v důsledku hormonálních změn, které dokáže třezalka pozitivně ovlivnit. Je vhodné ji používat jako součást dalších léků, které naordinuje gynekolog.

Jak užívat třezalku?

Účinky třezalky se objeví teprve po čtrnáctidenním pravidelném užívání, proto je nutné ji užívat dlouhodobě. Maximální délka užívání je obvykle šest týdnů, nicméně po poradě s lékařem může dojít  k prodloužení užívání. Po šesti týdnech užívání třezalku asi tři měsíce nepoužívejte. Pak můžete znovu začít.

Kdo by třezalku neměl užívat?

Pokud vypijete třezalkový čaj, měli byste se vyhýbat sluníčku. Vaše tělo totiž s konzumací této bylinky přichází o obranné látky proti slunečnímu záření, takže může snadno dojít k podrážení vaší kůže. Třezalku by neměly užívat ani lidé užívající tyto léky:

  • hormonální antikoncepci (třezalka může zcela vyřadit její účinky – takže je zde zvýšená šance otěhotnět),
  • warfarin (obsahují jej léky na ředění krve),
  • dioxin (léky na srdeční arytmii),
  • cytostatika (onkologická onemocnění)
  • statiny (léky na snížení cholesterolu)
  • antidepresiva,
  • některá další léčiva.

Pokud pravidelně užíváte některé léky, měly byste se o užívání třezalky poradit se svým lékařem.

Zdroj: https://www.celostnimedicina.cz/trezalka-prirodni-antidepresivum-a-lek-proti-uzkostem-a-spatne-nalade.htm

Foto: Pixabay