Triky prababiček: Uměly skladovat vše tak, aby byly zdravé
Naše babičky a prababičky to měly mnohem těžší, musely si vystačit s vlastní tvůrčí myslí a naučit se způsoby, jak zeleninu a ovoce nejen na zimu uložit. Metody využívané v minulosti jistě vyvolají úsměv na mnoha tvářích. Ale určitě stojí za to si některé z nich připomenout, abychom zjistili, jak se kdysi dokázaly vypořádat s touto problematikou…
Královna kuchyně – jak uchovávat cibuli nebo česnek?
Nebylo s nimi tolik problémů, spíše šlo o to udržet tuto zeleninu co nejdéle (vlastně až do další sklizně), protože nákup nebyl tehdy tolik dostupný. Opravdu známým způsobem ukládáním cibule a česneku byly opotřebované punčocháče, které zajišťovaly dostatečnou cirkulaci vzduchu. Celá metoda spočívala v tom, že se do nich vložila cibule nebo česnek, přes které se udělal uzel. Takto lze postupovat, dokud nedojde látka.
Takto vytvořený svazek se nakonec jen přehodil přes tyč nebo trám. Cibulky se odřezávaly jedna po druhé. Ti, kteří by to chtěli vyzkoušet, mohou používat punčocháče nebo silonky. Dalším známým způsobem skladování cibule a česneku bylo svazování do svazků, což také umožňuje dostatečnou cirkulaci a kontrolu stavu plodiny. Tato strategie se využívá i dnes.
Krásná a chutná rajčata ráda plesniví!
V minulosti se nepěstovala v příliš velkém měřítku, ale o jejich zpracování a skladování se mluvilo i tak hodně. V případě, že musíte posbírat zelená rajčata, aby je neznehodnotily mrazy, je možné nechat je dozrát i doma. Plody – jeden po druhém, zabalte do hedvábného papíru nebo tkaniny. Zabalené plody se uloží do krabice, na jejíž dno je třeba dát i kopřivy.
Skvělým nápadem je přiložit k rajčatům jablko, protože vylučuje etylen, který urychluje zrání. Kromě toho je možné vytáhnout ze země celé rostliny s nezralými plody. Kořeny zabalte do vlhkého papíru a zavěste rostlinu tak, aby byly kořeny nad zemí.
Zlatavé brambory
S bramborami se nedají dělat velké pokusy. Člověk je však vynalézavý (jinak by už nežil), a tak naši předchůdci zjistili, že existuje typ skladování, který zachovává chuť brambor. Brambory si udrží svou kvalitu, pokud se přes zimu odloží na dřevěné uhlí ve výšce vaší dlaně. Kromě vlivu na chuť má dřevěné uhlí ještě jeden pozitivní vliv – hlízy nebudou tolik klíčit.
Dáte si rádi čerstvé švestky?
Vydrží vám čerstvé 3 až 4 měsíce, aniž by se zkazily. V každém případě je podmínkou, aby se k nim nedostal vzduch. Sbírejte plody i se stopkou v suchém období. Plody nechte několik dní provětrat, aby se odpařila vlhkost. Vrstvěte plody do velké skleněné nádoby s pšeničnou moukou, tak aby se plody nedotýkaly.
Nádobu uchovejte v tmavé a chladné místnosti. Před tím, než švestky pozřete, plody omyjte a dejte je do sítka nad hrnec s vařící vodou, aby se lehce spařily. Pokud postup dodržíte, pochutnáte si na čerstvých švestkách, které chutnají jako právě utržené ze stromu.
Jak se skladovaly jablka a hrušky?
V podstatě šlo o to, aby stopky směřovaly na nahoru, protože plody se obvykle sklízí až v době, kdy jsou zralé. A proto by měly zůstat ve stejné poloze, v jaké jsme je utrhly. A aby plod zůstal co nejdéle chutný, uchovávejte je v bednách nebo soudcích s těsně přiléhajícími víky.
Nechejte plody vypotit 2 týdny v suché místnosti. Na dno beden nasypejte písek a vedle sebe opatrně naskládejte plody, které jsou samostatně zabalené v papíru. Zasypeme vše suchým pískem a vyskládáme další vrstvu jablek a písku. Nádoby uzavřete v chladu a suchu.
Zdroje info: pestujme.cz, herbarka.cz
Náhledové foto: Pixabay