Trombóza: Strašák všech, který vzniká na dolních končetinách
Máte sedavou práci nebo jezdíte převážně autem? V tu chvíli vám hrozí trombóza, zánětlivé žilní onemocnění postihující především dolní končetiny. Její projevy bývají nenápadné, takže je jednotlivci často ignorují. Pacienti by zároveň neměli být apatičtí k léčbě, neléčený jedinec může snadno umřít.
Povrchová žilní trombóza
Tato trombóza, tromboflebitida nebo varikoflebitida, se projevuje červenými a bolestivými pruhy, které sledují průběh povrchových žil. Navzdory skutečnosti, že to je problém, který může být velmi nepříjemný, obvykle není nebezpečný. Ale může to mít negativní dopad na pacientovo sebevědomí. Nejčastějším projevem jsou křečové žíly. Ty vznikají v důsledku zpětného toku krve neuzavírajícími se žilními chlopněmi. Jejich vznik ale podporuje i:
- sedavá práce
- pozice při práci
- těhotenství
- hormonální antikoncepce
- korpulence
- kouření a další.
Sraženiny – hluboká trombóza žil
Toto onemocnění je znakem vzniku sraženiny v hlubokých žilách. Vznik trombů je v tomto případě doprovázen zánětem a nejčastěji jsou ovlivněny dolní končetiny. Trombóza je častou komplikací pooperačních stavů. A navíc souvisí se sedavým způsobem života nebo dlouhými cestami v dopravních prostředcích, kdy se dlouho nehýbete a zmírňuje se krevní oběh. Tímto způsobem se zvyšuje pravděpodobnost vzniku trombu. Těhotenství nebo užívání hormonální antikoncepce vznik tohoto onemocnění hodně umocňuje.
Jaké jsou příznaky?
- Otoky
- Bolesti při pohybu
- Zvýšené pnutí
- Začervenání postižených oblastí
- Teplá kůže v postižené oblasti
Hlubokou trombózu mnohdy ani nepostřehnete. Nejčastěji se projeví embolií, což je ucpání tepen, a to se děje nejvíce v plicích a srdci. Pacient pak pociťuje dušnost, bolest na hrudi nebo ztrátu vědomí. Proto toto onemocnění nikdy nepodceňujte a co nejdříve navštivte doktora. Vše se dá řešit, když přijdete zavčas!
Jak se dá trombóza vyléčit?
Jaká je léčba trombózy? V případě žilních trombóz je nezbytné klást velký důraz na prevenci. Léky na ředění krve se používají nejčastěji. V případě vytvořené sraženiny je cílem léčby její rozpad. V tomto případě pacienti užívají tzv. trombolytika. Jedinci, kteří trpí trombózou opakovaně, užívají vhodné léky po celý život!
Léčba může být také preventivní, zvláště když je člověk zařazen do více rizikových skupin. Případem může být těhotná žena s vrozenou trombofilní mutací. V takových případech je léčba zahájena zavčas, dokud nedošlo k tvorbě sraženiny…
Zdroje info: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK538430/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK507708/
Náhledové foto: Pixabay