Tropická rostlina kulčiba jako léčivka, ale i zdroj jedů kurare a strychninu

Pokud se vám doma rozmnožily krysy a jejich přítomnost je pro vás nepříjemná, pravděpodobně si pořídíte přípravek na jejich likvidaci. Ten většinou obsahuje strychnin, což je jed a léčivý přípravek zároveň. Víte, z čeho se získává?

Smrtelně jedovaná rostlina

V tropech a subtropech roste rod rostlin zvaný kulčiba. Jsou to keře, nevelké stromy i liány. Většina z nich obsahuje silně jedovaté alkaloidy. V asijských a australských druzích kulčiby najdete alkaloidy typu strychnin, zatímco v amerických druzích je to většinou alkaloid kurarového typu. Mezi těmito jedy je rozdíl v jejich hlavním účinku. Zatímco strychnin působí křeče, kurare zase ochromení svalstva. Oba dva jedy jsou natolik silné, že zabíjejí; strychnin dokonce za plného vědomí.  Smrtelná dávka kulčiby je už 30 mg. Domorodci v Malajsii a na Borneu vyrábějí z kořenů a kůry kulčib šípový jed, tzv. kurare, používaný pro lov zvěře. Javanci zase vymysleli zajímavý způsob popravy, když zločince zranili dýkou s ostřím potřísněným strychninem.

Foto: Pixabay

Strychnin není jen jed

V semenech rostliny kulčiby dávivé se nachází alkaloid strychnin. Patří mezi nejvíce hořké látky. O jeho jedovatých účincích jsme si již říkali. Nyní jsou na řadě účinky léčivé. Používá se totiž ve farmacii pro výrobu léků na léčbu nedoslýchavosti a ušních šelestů nebo svalové ochablosti. Povzbuzuje chuť k jídlu a krevní oběh. Funguje i jako protijed při otravě barbituráty. V indické medicíně se semena kulčiby dávivé používají ke stimulaci nervového systému, listy vyvařené v oleji jako obklady na otoky v důsledku revmatismu. Její dřevo pomáhá při malárii, kořeny jako projímadlo a proti střevním parazitům.

Kurare v chirurgické praxi

Šípový jed blokuje nervosvalový přenos a ochromuje činnost kosterní svaloviny. Ke smrti většinou dochází obrnou dýchacího svalstva, člověk se prostě udusí. Pozitivní účinky kurare objevila i moderní medicína a využívá ho jako myorelaxancia při operacích, kdy odstraňuje svalové napětí.

Zdroj: Wikiskripta.eu, Wikipedie.org

Náhledové foto: Pixabay

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.