Trpíte bolestmi zad? Možná jde o nemoc z povolání
Mezi nejčastější onemocnění související s prací patří syndrom karpálního tunelu, který ovlivňuje pracovníky od kancelářských profesí až po zemědělský průmysl. Další častou nemocí související s prací je astma. A nyní, od ledna 2023, do této kategorie navíc spadají problémy se zády, zejména problémy s bederní páteří.
Pracovníci, kteří přenášejí těžké předměty nebo více než jednou zaujímají nepřirozené polohy, což zahrnuje sezení v kanceláři, kde často sedíme skloněni a skleslí, jsou pracovníci vystaveni riziku vzniku problémů s bederní páteří. A ukázalo se, že bolesti dolní části zad z kancelářské práce jsou nejčastější příčinou pracovní neschopnosti u osob mladších 45 let.
Bolesti beder? Co vše ovlivní?
Prvním příznakem problému je bolest v bederní oblasti, která se může průběžně šířit do orgánů. A bolest znamená zánět. Nejintenzivnější bolesti dolní části zad jsou důsledkem poškození svalů, vazů, kloubů nebo plotének. Jde o reakci těla na poškození zánětem. Bolest může být intenzivní, trvající několik dní nebo týdnů, a je považována za typickou reakci těla na poškození nebo zranění tkáně. Bolest postupně odeznívá, jak se tělo uzdravuje. Nepřetržitá bolest zad je obvykle charakterizována jako bolest beder, která trvá déle než 3 měsíce a většinou nereaguje na zahájení léčby.
Mechanická bolest je nejčastější příčinou bolesti dolní části zad, která v podstatě vychází ze svalů, šlach, kloubů nebo kostí v páteři a jejím okolí. Tento druh bolesti bývá omezen na dolní část zad, hýždě a sem tam i na horní část nohou. Obvykle je ovlivňována zatížením páteře a může se projevit nečekaným způsobem v závislosti na pohybu stání, sezení nebo odpočinku. Tato bolest se nejčastěji projevuje při neaktivních zaměstnáních, kdy nás záda bolí při určitém pohybu nebo v určité poloze. Například jedinec může bez problémů stát, ale má problém vstát ze židle nebo si znovu sednout.
Naučte se prokázat onemocnění z povolání
Od nového roku lze extrémní poškození bederní páteře vnímat jako nemoc spojenou s prací. Ale abyste měli nárok na odškodnění, musíte splňovat přísná kritéria. Rozhodující je získat zprávu od neurologa, který potvrdí chronickou bolest bederní páteře požadovaného stupně. Dále je nezbytné mít vyšetření z magnetické rezonance a aby splňoval předpoklady, tj. alespoň 3 roky práce, při které se zástupce často skláněl nebo přesouval ohromné zátěže. Onemocnění bederní páteře by navíc mělo trvat nejméně 12 měsíců.
Podrobné podmínky pro to, kdy bude jednotlivec kvalifikován pro uznání bolesti zad jako nemoci z povolání, jsou stanoveny Státním zdravotním ústavem. V případě zjištěné pracovní neschopnosti je zástupci vyplácena peněžitá náhrada za ztrátu na výdělku po dobu pracovní neschopnosti, je zajištěna náhrada za bolestné nebo případné náklady spojené s léčbou. Pokud pracovník nyní nemůže vykonávat práci a není možné najít jinou práci, je možné získat odstupné.
Začněte s jógou
Jóga má vliv na posílení konkrétních svalů. Navíc vyžaduje soustředění na to, co děláte se svým tělem, a vy si tak postupně uvědomíte, že špatně stojíte nebo sedíte během dne. Postoje při józe citlivě posiluje zádové svaly a také břišní svaly. Zádové a břišní svaly jsou základní součástí zdravé páteře a nabízejí pomoc tělu udržet vzpřímenou pozici. Pokud jsou tyto svaly v dobré kondici, lze bolesti zad zásadně snížit nebo jim předcházet.
Jóga zahrnuje protahování a relaxaci, aby se snížil svalový stres a napětí. Dýchání je také rozhodující, protože máme tendenci dýchat pouze zevně nebo zadržovat dech. Hluboké volné dýchání a správná práce s bránicí nabízejí pomoc při uvolnění napětí v dolní části zad.
Zdroje info: kondice.cz, https://www.prolekare.cz/casopisy/ceska-slovenska-neurologie/2022-5-7/onemocneni-bederni-patere-nova-neurologicka-nemoc-z-povolani-132502
Náhledové foto: Pixabay