Tuhle bílou vodu určitě nevyhazujte, dokáže se totiž osvědčit v mnoha situacích

Dnes bude řeč o rýžové vodě. Ano, přesně té, která nám v kuchyni tak pravidelně zbývá po uvaření této plodiny (tedy pokud nemáte rýžovar nebo nepatříte mezi mistry, kteří vždy rýži dodusí už na prakticky suchém dně hrnce).

Obsahuje zejména jednu důležitou látkou – inositol. Bývá nazýván také jako vitamín mládí a dokáže nám pomoci zejména při péči o vlasy a pleť. Dále tu však najdeme i vitamín skupiny B, vitamín E nebo esenciální aminokyseliny či vlákninu. Bylo by tedy opravdu škoda vylévat rýžovou vodu do odpadu.

Kosmetické použití rýžové vody

Pokud rýži před vaření jen lehce propláchnete, nijak to nevadí. Slitá voda po uvaření bude mít stejně silné účinky. Použijte ji například pro péči o vlasy. Udělejte z ní oplach, který nechte působit 2-3 minuty. Snažte se, aby se dostal až ke kořínkům, které vyživí. Poté vodu z rýže smyjte.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

A pokud ji smícháte i s esenciálním olejem a citronovou šťávou (od obojího stačí pár kapek) získáte skvěle tonikum pro vyčištění a omlazení pleti. Jednoduše s ním opláchněte obličej a dekolt, pár minut počkejte a smyjte. Rýžová voda dokáže také uklidnit podráždění, pokožku hydratuje a urychluje také hojení některých ran. A použít ji můžete i u nejmenších dětí. Nijak jim neublíží, a navíc je vždycky po ruce.

Doplňte tekutiny i minerály

Jde to snadno, jednoduše ji vypijte. Nejlepší je samozřejmě, pokud je neosolená. Jde o skvělý drink třeba po sportu, který vás díky pocení o množství vitamínů a minerálů připraví. Jde vlastně o takový domácí iontový nápoj.

A stejně se uplatní třeba i při horečce a onemocněních, která vám vezmou veškerou chuť k jídlu. Proč si tedy nezajistit pití, které vám kromě tekutin dodá i pořádnou nálož vitamínů, minerálů a esenciálních mastných kyselin?

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Každý by se chtěl cítit skvěle. I já. Snažím se o to a některé zajímavosti ohledně zdraví vám prozradím ve svých článcích.