Tularémie: méně známá nemoc, kterou přenáší klíšťata
Lymská borelióza nebo klíšťová encefalitida jsou dvě nejznámější nemoci, které skloňujeme při zmínce o klíšťatech. Nejedná se o jediné nemoci, které klíšťata přenáší. Tularémie je další z nich. Onemocnění je způsobeno bakteriemi, které se nachází u králíků, zajíců a jiných hlodavců. Pokud se klíště na infikované zvíře přisaje a poté kousne člověka, může se tularémie přenést i na člověka. Pokud má člověk tuto chorobu, není infekční (nenakazí další osobu), takže izolace není nutná.
Jaké jsou projevy tularémie?
Klíšťata řádí, i když je bod bodem mrazu. Takže i v zimě můžete objevit klíště. Nicméně je to mnohem méně pravděpodobné, než v létě. Mezi typické příznaky tohoto onemocnění patří:
- zduření lymfatických uzlin,
- bolest v krku,
- zanícené oči,
- kožní vředy,
- průjem,
- zápal plic (může vést až k selhání dýchání a být smrtelný).
Kdy se tularémie projeví?
Od kousnutí klíštětem může trvat 1 až 14 dní, než se nemoc projeví. Nejčastěji se projevuje třetí až pátý den. Protože se tato nemoc může rychle změnit v život ohrožující stav, vždy je dobré kontaktovat lékaře. To ostatně platí vždy, když po kousnutí klíštětem pociťujete projevy onemocnění, byť jsou podobná klasické chřipce. Jaké lék se používají antibiotika, která obvykle fungují velice rychle a vedou k trvalému uzdravení. Užívají se bodu 10 až 14 dní.
Jak se chránit před klíšťaty?
Existuje několik opatření, která vás mohou před klíšťaty ochránit. Nejlepším způsobem, jak se nemoci vyhnout, je totiž nenechat klíště, aby vás kouslo. Aby k tomu nedošlo, měli bychom si do přírody, kde je pravděpodobný zvýšený výskyt klíšťat, vzít dlouhé rukávy i dlouhé nohavice a pevnou obuv. To může být zejména v parném létě obtížné splnit. Noste proto alespoň pevnou obuv a vysoké ponožky a čas od času zkontrolujte, jestli na spodní části nohou není zachycené klíště (na světlém oblečení jdou klíšťata lépe vidět).
Dalšími opatřeními jsou tato:
- Snažte se pohybovat po cestě.
- Oblečení, které máte na sobě, by mělo být z hladké látky (nikoli vysoký vlas nebo drsný materiál – na tom se klíště snáze udrží).
- Vyhýbejte se vstupu do vysoké i nízké husté trávy nebo jakékoli hustší rostlinné vegetace.
- Používejte repelenty – můžete si vyrobit i domácí.
- Nesedejte si na zem, i když máte podložku.
- Poté, co se navrátíte domů, se co nejdříve svlékněte a prohlédněte své tělo, zda se na něm nenachází klíště.
Zdroje info:
https://tickcontrol.com/blog/tick-borne-disease-tularemia/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7521936/
Foto: Unsplash