Tymián: Klíčová bylinka v mnoha receptech a životech

Tymián

Na výběr je několik kultivarů. Barva listů se mění od matně zelené po žlutou a bílou. Tymián se vyvíjí různými způsoby, od plazení po zemi až po přímý růst vzhůru. Rostlina bohatě kvete uprostřed léta, barva květů přechází od bílé přes růžovou až po světle modrou.

Jak na vlastní výsadbu?

Mladé rostliny jsou běžně dostupné a je jednodušší je koupit než vypěstovat ze semen. Tymián pochází ze středomořské lokality a vyžaduje dobře propustnou půdu s nízkým obsahem živin. Výsadba na co nejslunnějším místě podporuje tvorbu vonných silic. Rostlina má ráda sucho. Měla by být chráněna před chladnými vlivy a ve vlhkých zimách se jí nedaří. Tymián vysazujte na jaře nebo během podzimu do dobře propustné půdy.

Při pěstování v květináči použijte zeminu vylepšenou kompostem a pískem. Dbejte na to, aby v květináči dlouho nestála voda! Protože tymián má rád „chudou“ půdu, nemusí se mu dařit na společném záhonu s jinými bylinami, které vyžadují více živin.

Jakou péči tymián potřebuje?

Tymián 2
Foto: Pixabay

Po odkvětu tymián seřízněte. Tím podpoříte vývoj dalších výhonů a získáte více listů, které můžete v zimních měsících sbírat. V případě, že ho neseříznete, zdřevnatí a po téměř třech letech bude připraven na přesazení a velký řez. Jakmile se jednou uchytí, měl by vydržet celé léto bez zalévání. Pokud jej pěstujete v květináči, přidávejte od března do května kompost. Tymián lze po sběru sušit nebo přidat do oleje či octa. Nejvíce vonných látek má před květem, kdy se sbírá k sušení.

A k čemuže se používá?

Je klíčovou bylinou v rámci takzvané „bouquet garni“ (zdobená kytice). Jedná se o svazek bylinek, které se celé přidávají do chutných pokrmů, jako jsou polévky a omáčky, aby vynikla jejich chuť. Nasekaný tymián se báječně hodí k drůbežímu masu a tymián s citrusovým kořením je obzvláště skvělý pro rybí maso.

Léčivé účinky, které můžete využít

Tymián působí antisepticky, bojuje proti bakteriím, plísním, a dokonce proti střevním parazitům a prvokům. Díky svým účinkům je pro lidské tělo dobrý při průjmech a nadýmání. Navíc stimuluje krevní oběh a pomáhá k tvorbě bílých krvinek. Užívat jej můžete jak vnitřně, tak zevně. Pokud budete doma pěstovat vlastní tymián, můžete si pár lístků uštípnout a přiložit na postižená místa po bodnutí hmyzem.

Zdroje info: irecepty.cz, zdravi.euro.cz, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9147557/

Náhledové foto: Pixabay