Tymián: Může vám pomoci nejen při dochucování jídel
Mezi nejznámější druhy koření současnosti patří tymián, který je rostlinou oblíbenou pro svou pronikavou vůni. Pokrmům dokáže dodat chuť, navíc zahrnuje řadu zdraví prospěšných účinků. Působí jako antiseptikum a je báječný v boji proti mikroskopickým organismům, parazitům a střevním parazitům.
Látky obsažené v tymiánu
Tymián obsahuje velké množství dynamických látek, včetně bazických silic (thymol, karvakrol, cineol, cymen, linalool), hořčiny, třísloviny, flavony, vonné kyseliny nebo triterpenové kyseliny. V mnoha odrůdách se našly silice, které jsou prospěšné ve farmacii a potravinářství!
Jaké účinky vám tymián nabízí?
Pokud přemýšlíte o tom, zda má tymián léčivé účinky a jak může ovlivnit lidské zdraví, můžete být nepochybně příjemně překvapeni. Tato rostlina našla své uplatnění v lidské medicíně a lidé ji běžně nedají z ruky. Už středověcí botanici doporučovali tymián především jako opatření rozumné proti záchvatům a nemocem v dutině ústní. Tato rostlina byla navíc široce využívána pro své regenerační účinky.
Tymián je výjimečně odolný proti různým mikrobům, parazitům nebo střevním parazitům a prvokům. Podpoří tělo v boji proti průjmu, pomáhá trávit a zároveň působí jako diuretikum, které zabraňuje zadržování tekutin v těle. Případně může zarazit příznaky různých močových onemocnění. Protizánětlivé účinky tymiánu jsou navíc mimořádně důležité. Právě z tohoto důvodu jsou přípravky z rostliny široce využívány při léčbě infekcí horních cest dýchacích. Jednotlivci používají tymián při kašli a nachlazení, ale navíc může mít pozitivní vliv na astma, bronchitidu a další srovnatelné zdravotní problémy.
Tymián a jeho využití
Navzdory skutečnosti, že tymián je mezi lidmi dobře známý pro své blahodárné účinky, je pravidelněji využíván jako silně vonné koření, která aranžovaným pokrmům dodává působivou vůni a kafrovou chuť. Pokud jde o tvar tohoto produktu, nejčastěji je tymián ve formě koření naaranžován ze sušených větviček, lístků a květů. Tymián je velmi rozšířený ve francouzské kuchyni, kde se spolu s dalšími bylinkami používá jako přísada do různých druhů polévek a omáček. Rovněž je součástí provensálského koření a bylin známého jako bouquet garni, který běžně obsahuje také bobkový list, petržel, estragon nebo rozmarýn.
Ve střední Evropě se tymián používá především v kuchyni k ochucení pochutin, jehněčího masa, ryb nebo různých omáček. Navíc se přidává do nádivek, marinád, paštik, bylinkových másel, fazolí, čočky, majonéz a bylinkových dresinků. Budete ho moci také použít k ochucení oleje a octa, zatímco smíchaný s oreganem a bazalkou má zvláštní chuť na pizzu a těstoviny. Pokud jde o to, jak zacházet s tymiánem, ať už čerstvý či sušený tymián našel své uplatnění mezi jednotlivci. Sušený tymián se přidává do polštářků, které mají okouzlující vůní a usnadňují vám usnout. A jak sušit tymián? Zavěste jej svázaný do svazků na tmavém, chladném a suchém místě.
Zdroje info: pestujeme.cz, dama.cz
Náhledové foto: Pixabay