Tymián: univerzální lék na mnohé zdravotní potíže

Tymián

Tymián je jednou z nejznámějších a nejoblíbenějších bylinek. Dorůstá do výšky asi 30 cm, má drobné listy a fialové květy. Jeho původ je ve středomoří, proto má raději slunečné a teplé podmínky, nicméně na pěstování není nijak náročný. Díky tomu se pěstuje dnes již po celém světě. Bylinka byla známá už od starověku. Například staří Řekové používali tymián při problémech s močením, Egypťané při balzamování mrtvol.

Zdravotní účinky tymiánu

Tymián má dnes mnohem širší použití než kdysi. Je známý svými antibakteriální a protizánětlivé vlastnostmi, které využíváme při nejrůznějších obtížích. Staří Řekové se příliš nemýlili, tymián lze použít právě při problémech s močovým ústrojím. Mimo to jej ale využijete také při trávicích obtížích jako je průjem, zácpa, bolest břicha, lepší trávení atd. V současné době se používá také k léčbě kašle.

Bylinky

Foto: Pixabay

Jak se tymián používá?

Z čerstvé či sušené bylinky si můžete připravit čaj. Kromě toho se tymián používá také ve formě sirupů, nálevů a v dalších formách. Takto tymián využijete při infekcích hrdla, onemocněních mandlí i úst. Tymián usnadňuje vykašlávání, proto nálev z něj můžete použít jako kloktadlo. Tymián je ale součástí mnohé kosmetiky, která je účinná při boji s mastnou pokožkou náchylnou ke vzniku akné. Používá se také ke snížení maštění vlasů.

Thymol v tymiánu

Název tymiánu pochází z řeckého slova thymon, což znamená „dezinfikovat“. Za většinu svých prospěšných účinků vděčí éterickým olejům. Nejvíce obsažený je thymol, který ale může být v nadměrném množství také nebezpečný. Na to je potřeba pamatovat zejména v případě, kdy používáte tympánový éterický olej. Z dalších účinných látek obsažených v tymiánu jmenujme minerály, jako je draslík, vápník, hořčík, fosfor, vitamín B a C a flavonoidy (antioxidanty).

Zdroj: https://www.medonet.pl/zdrowie,tymianek—wlasciwosci–wartosci-odzywcze–zastosowanie,artykul,1729185.html

Foto: Pixabay