Tyto aktivity udrží váš mozek v kondici, zlepšují duševní zdraví a paměť

Šachy

Mozkový trénink je stejně důležitý jako udržování fyzické zdatnosti a síly. Po celý náš život je náš mozek zodpovědný za to že se cítíme šťastní, a jak stárneme, duševní zdraví je často hlavní zárukou toho, že se i v pokročilém věku o sebe dokážeme postarat.

Aby mozek fungoval co nejlépe, musí být mysl každý den vystavena výzvám. Naštěstí může být cvičení mysli zábavné a snadné díky rychlým hrám, úkolům a činnostem, které si můžete užívat kdekoli a kdykoli.

Našli jsme pro vás osvědčené činnosti, tréninkové hry a aktivity, které jsou vhodné i pro starší lidi a jsou zábavné a efektivní. Vyzkoušejte je a uvidíte, co si myslíte vy a vaši starší přátelé!

Výtvarné a řemeslné činnosti pro udržení aktivní mysli a hbitých rukou

Jak stárneme, vyrábění různých věcí není jen skvělým způsobem, jak využít představivost, ale také může pomoci udržet obratnost v rukou a prstech. Umění a řemesla také nemusí být komplikovaná nebo drahá. Proč nezkusit oživit staré fotorámečky papírovou koláží, vyrobit pohlednice z časopisů nebo uplést oblečení pro miminka?

Udržujte mozek v činnosti pomocí rébusů a slovních hlavolamů

Slovní hádanky jsou příjemnou výzvou, díky které se mozek „zapotí“ a vaše duševní schopnosti se náležitě procvičí. I když nevyřešíte všechny hádanky, i tak jsou pro váš mozek přínosem, protože se snažíte přijít na správnou odpověď, pracujete s jinými lidmi a vaše myšlení vynakládá úsilí. Mnoho slovních hádanek najdete online nebo ve většině trafik a knihkupectví.

Zábavné a interaktivní online hry

Na internetu jsou k dispozici stovky her podporujících mozek, které mohou pomoci zlepšit paměť a duševní zdraví. Online hry jsou i pro ty nejméně technicky zdatné jedince snadné k nalezení, lehce přístupné a přinesou spoustu zábavy. Lze je dokonce hrát v režimu pro více hráčů.

Logické hádanky pomohou dívat se na věci jiným pohledem

Logické hádanky jsou vzrušující činností, která má otestovat schopnost člověka využívat informace, které mu byly poskytnuty, a přijít s logickou odpovědí. Logické hádanky vám umožňují přemýšlet novým způsobem, vytvářet nová řešení a mohou také pomoci upevnit vzpomínky.

Logické hádanky jsou ideální pro starší lidi, protože umožňují laterální myšlení a mohou pomoci nastartovat nervové dráhy, které od odchodu do důchodu pravděpodobně spaly. Logické hádanky najdete online nebo ve většině dobrých knihkupectví.

Skládačky, které stimulují mysl

Pro mnohé možná byla skládačka vůbec první hrou na trénink mozku, se kterou jste se setkali. Jak stárneme, můžeme zapomenout, jak efektivní jsou skládačky při stimulaci mysli. Další výhodou hlavolamů je, že mohou pomáhat starším lidem relaxovat snížením krevního tlaku a zpomalením dýchání. Někteří dokonce vidí skládačky jako druh meditace – ideální pro starší lidi s rušnou myslí.

Sudoku

Sudoku je skvělá mozková hra pro lidi všech věkových skupin a schopností. Jednoduše řečeno, Sudoku je logická hra, která zahrnuje řešení problémů a hledání číselných vzorců. Dovednosti vyvinuté v této hře mají důsledky pro reálný svět tím, že pomáhají starším lidem posoudit dopady rozhodnutí, kterým každý den čelí. Vzhledem k tomu, že sudoku je výzvou, může dokončení hádanek přinést také velký pocit úspěchu, kterého lze v dalších činnostech v pozdějším životě těžko dosáhnout. Sudoku najdete online, v trafikách nebo knihkupectvích.

Šachy na posílení plánovacích dovedností

Šachy existují již po staletí, ale často se přehlíží jako hra, která může zlepšit zdraví mozku a duševní pohodu. Šach je především o strategii, plánování dopředu a přemýšlení mimo krabici – jednoduše řečeno, je to skvělá aktivita pro všechny věkové kategorie.

Někteří lidé se mohou šachu vyhýbat, protože si myslí, že musíte být génius, abyste mohli hrát, ale není tomu tak: překvapivě vám šachy po několika měsících hraní mohou dokonce pomoci zvýšit IQ. Můžete také hrát šachy online, pokud jste sami nebo potřebujete zdokonalit své dovednosti. Konečným přínosem, který je obzvláště užitečný pro starší lidi, kteří bojují s koncentrací, je to, že může pomoci zvýšit soustředění.

Videohry mohou být překvapivě přínosné, a to i pro seniory

Mnoho lidí si může myslet, že videohry jsou pouze pro mladé, ale mohou být skvělou aktivitou i pro seniory. Výzkum naznačuje, že hry na platformě 3D, jako je Super Mario, mohou být obzvláště dobré pro starší lidi, protože vyžadují rychlé reakce, plánování dopředu a paměť.

Počítačové hry také vyžadují, aby se hráč naučil nové dovednosti, což je něco, co může pomoci zajistit dlouhodobé kognitivní zdraví u starších lidí a také přinese pocit úspěchu.

Aktivita

Zdroj obrázku: Totojang1977 & Duntrune Studios / Shutterstock.com

Karetní hry prokazatelně zlepšují paměť

Zapomenutí na to, co je v ledničce, nebo důvod, proč jste šli nahoru do schodů, jsou nepříjemné chvíle, kterými občas trpíme všichni. Pro staršího člověka však tyto okamžiky mohou být časté a frustrující, což ztěžuje provádění každodenních činností.

Karetní hry jsou skvělá aktivita ke zvýšení paměťových schopností u všech věkových skupin. Lze jej hrát samostatně nebo se skupinou přátel. Vše, co potřebujete, je balíček karet a stůl.

Mnoho karetních her lze hrát také online proti skutečným lidem, kteří se mohou nacházet třeba na druhém konci zeměkoule. Příkladem takové platformy je třeba PokerStars, kde se každý může zaregistrovat zdarma. Poker je hra založená na kombinaci karet a při hře tak kromě paměti procvičujete i kombinační schopnosti.

Nikdo není příliš starý na to, aby se naučil nový jazyk

Náš mozek stárne stejně jako my, ale je možné zlepšit zdraví mozku a snížit dopady stárnutí. Učit se nový jazyk je jedním z nejlepších způsobů, jak toho dosáhnout. Kromě jazykových kurzů v komunitních centrech jsou k dispozici také jazykové kurzy online a audioknihy k zapůjčení v knihovnách.

Učení se novému jazyku je nejsnazší s přáteli, což z něj dělá skvělou aktivitu pro posílení společenského postavení starších lidí. 

Shrnutí

Udržování mysli aktivní ve vyšším věku je zásadní. Jak jsme zdůraznili, existuje mnoho způsobů, jak to udělat, od online her a aplikací až po společenské aktivity, deskové hry nebo uměleckou činnost.

U starších lidí by měl být trénink mozku prováděn co nejvíce, aby se dosáhlo maximálních výhod, ale pozitivní dopady lze pozorovat ve velmi krátké době. Nedávná studie zjistila, že starší lidé, kteří strávili pět až šest týdnů tréninkem mozkových schopností, jako jsou paměťové úkoly a hádanky, zaznamenali zlepšení svého duševního zdraví v oblastech paměti, uvažování a zpracování informací. Účinky těchto cvičení trvaly nejméně pět let.

Zdroj náhledového obrázku: Totojang1977 & Duntrune Studios / Shutterstock.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.