Účinky antikoncepce mohou být sníženy užíváním antibiotik
Je známo, že některé léky mohou ovlivnit účinky perorální antikoncepce. To znamená snížit její spolehlivost. Právě z těchto důvodů je důležité pročíst si příbalový leták, který dostanete ke svému balení antibiotik. Perorální antikoncepce funguje tak, že inhibuje proces ovulace a zahušťuje hlen děložního čípku, takže se stává neprostupný spermiím. Také děložní sliznice je nepřátelská k přijetí případného oplodněného vajíčka.
Antikoncepce a antibiotika
Antibiotika pracují tak, že zhoršují bakteriální flóru ve střevech. To ovlivňuje správný metabolismus hormonálních léků, tedy antikoncepce. To je jeden z důvodů, proč se současně s antibiotiky mají užívat také probiotika. Ta totiž obnovují bakteriální flóru ve střevech. Existuje totiž riziko, že tableta se nevstřebá, tudíž není plně účinná. Poruchy trávicího traktu jsou bohužel častým vedlejším účinkem antibiotik. Látky obsažené v antikoncepčních pilulkách se tedy nemusí vstřebat tak, jak by měly.
Foto: Pixabay
Bariérová antikoncepce
Právě případné problémy s trávicím traktem v důsledku užívání antikoncepce jsou důvodem, proč se v návodech těchto léků dočtete, že je třeba použít některou z forem bariérové antikoncepce, jako je například prezervativ. V praxi to tedy znamená, že žena, která užívá antibiotika, musí i nadále užívat perorální antikoncepci a při souloži též použít prezervativ, aby byla chráněna před početím. Užívání antikoncepčních pilulek je důležité pro zachování menstruačního cyklu.
Další léky snižující účinnost antikoncepce
Léky, které obsahují látku zvanou rifampicin, mohou snižovat účinky antikoncepce. Důvodem je to že tato látka snižuje koncentraci estrogenových a progestogenových složek perorálních kontraceptiv v krvi. Pozor si dejte též na tetracykliny (používají se k léčbě akné a některých kožních infekcí), amoxicili (při infekci dýchacích a močových cest, zánětech středního ucha) a griseofulvin (patří do skupiny penicilinů, používá se při plísňových onemocněních kůže, vlasů a nehtů).
Zeptejte se lékaře
V případě, že vám lékař předepisuje antibiotika, informujte jej o tom, že užíváte antikoncepci (i když se nemusí jednat přímo o perorální druh antikoncepce). Lékař vás může upozornit na snížení účinnosti antikoncepce. Pamatujte, že až sedm dní po ukončení antibiotické léčby může být snížena bakteriální flóra ve střevech. Proto i týden po ukončení léčby je vhodné používat též bariérovou antikoncepci. Pro zajištění co nejrychlejší obnovy funkce střev užívejte probiotika.
Zdroje info:
https://gemini.pl/poradnik/artykul/przyjmowanie-antybiotykow-a-skuteczna-antykoncepcja/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3250726/
Foto: Pixabay