Umělá sladidla: jsou zdravá? Vedlejší účinky jejich používání
Důvodem, proč jíme tak mnoho cukru, je to, že se nachází až v 80 % potravin, které můžete najít v obchodech. Pokud je jídlo sladké a má nízký počet kalorií, pravděpodobně obsahuje umělá sladidla. Avšak jídlo není pouze o kaloriích. Různé potraviny mohou mít rozličné účinky. Tak například umělá sladidla mohou být mnohem sladší, než se může zdát. I když je používáme v menším množství a obsahují méně kalorií, dokážou stimulovat vaše chuťové buňky. Stejně jako cukr jsou i sladidla návyková.
Zvýšení hmotnosti
Jedním z nejčastějších účinků umělých sladidel je zvýšení hmotnosti. Je to obvykle tak trochu v rozporu s tím, proč je daná osoba začala používat (po umělých sladidlech někdy sahají lidé, kteří chtějí zhubnout). Umělá sladidla stimulují vaši chuť jídlu – takže za den sníte více potravin. A to vede k nárůstu hmotnosti. Protože mají potraviny méně kalorií, máte tendenci sníst jich více. Množství sacharidů obsažené v těchto jídlech je velmi vysoké.
Foto: Pixabay
Umělá sladidla a riziko cukrovky
Umělá sladidla mohou zvýšit riziko vzniku diabetes, protože narušují schopnost těla regulovat hladinu cukru v krvi. Poslední výzkumy uvádějí, že užívání umělých sladidel je skutečně jedním z hlavních příčin vzniku cukrovky.
Kardiovaskulární zdraví
Další oblast, které se umělá sladidla mohou při pravidelném užívání dotknout, je zdraví vašeho srdce. Konkrétně hrozí zejména vysoký krevní tlak, a to u těch osob, které denně vypijí více než dva uměle slazené nápoje. Ohledně kardiovaskulárního zdraví má také jiné negativní účinky. Ty jsou ale společné s cukrem.
Metabolický syndrom
Pod pojmem metabolický syndrom si můžeme představit celou skupinu drobnějších problémů. Patří sem zvýšený krevní tlak, vysoká hladina cukru v krvi, přebytek tělesného tuku v oblasti pasu a abnormální hladiny cholesterolu. Všechny tyto problémy se vyskytují společně. To znamená, že lidé trpící metabolickým syndromem mohou zvýšit riziko mrtvice a srdečních onemocnění. Lidé, kteří pravidelně konzumují umělá sladidla, mají dvojnásobné riziko vzniku metabolického syndromu.
Otupí chuťové buňky
Vzhledem k tomu, že umělá sladidla jsou mnohem sladší, než klasický cukr, můžete si jejich nadužíváním otupit chuťové buňky. Intenzita sladkosti v nich je příliš vysoká, než když to srovnáte například s cukrem obsaženým v ovoci. Pokud máte otupené chuťové buňky, budou pro vás některé sladké pokrmy příliš sladké, takže je budete přislazovat.
Zdroje info:
https://www.practo.com/healthfeed/side-effects-of-artificial-sweetner-on-your-health-160/post
https://health.clevelandclinic.org/whats-worse-sugar-or-artificial-sweetener/
Foto: Pixabay