Umeocet: slaný, sladký, kyselý aneb jak použít toto ochucovadlo

Umeboshi

Umeocet, který se někdy označuje také jako ume-su, je tekuté dochucovadlo. Neobsahuje kyselinu octovou, nemůže se tedy jednat o ocet. Místo ní obsahuje kyselinu citronovou, díky které získává svou kyselou chuť. Umeocet vzniká jako vedlejší produkt při nakládání japonských švestek známých jako umeboši (též umeboshi). Tato kapalina má slanou až kyselou chuť, což ji spojuje s octem.

Zdravotní účinky umeoctu

Umeocet se vyznačuje červenou barvou a skládá se ze 30 % z mořské soli, dále pak z extraktu z japonských švestiček a z listů perilly. Právě tyto listy jsou fialovo-červené a dodávají octu jeho typickou barvu. Používá se proti žaludečním problémům. Zlepšuje zažívání, ale také chuť k jídlu. Snižuje pocit únavy a používá se taktéž proti pálení žáhy. Slibuje také zpomalování stárnutí a někteří lidé ho užívají i proti bolestem hlavy. Dokonce se používá jako lék na kocovinu.

Umeboshi

Umeboši: Zdroj obrázku Commons.wikimedia.org

Umeboši: neznámé ovoce

Pro nás jsou japonské švestky neboli umeboši poměrně neznámou surovinou. V Japonsku ale na ně narazíte v každém menším obchodě s potravinami. Umeboši se používají ve spoustě japonských pokrmů. Jakkoli je označujeme jako švestky, tyto plody mají blíže k meruňkám. V Japonsku se jim říká pouze ume, proto také hovoříme o umeoctu.

Jak umeocet chutná?

Umeocet vás na první ochutnání může trochu překvapit svou slaností. Je velmi slaný a současně také kyselý. Cítíte v něm ale také ovocné podtóny, které pochází právě z umeboši. V Japonsku se obvykle používá k dušené nebo také restované zelenině. Kape se taktéž na rýži. Můžete jej ale použít do jakýchkoli vegetariánských či veganských pokrmů nebo dokonce jako náhradu za rybí omáčku. Pokud jej budete používat, omezte množství soli v samotném pokrmu. Můžete jej použít také jako náhražku jablečného octa při výrobě dresinků.

Náhrada za sýry, marinování a jiné

Pokud smícháte stejné množství umeocta a miso pasty, získáte chuť sýra bez laktózy. To se hodí pro lidi citlivé na laktózu, ale také pro vegany. Právě vegani mohou umeocet využít také při přípravě dresinku na Caesar salát: jednoduše jím nahradí ančovičky. Umeocet je skvělý také pro ty, kteří mají rádi nakládanou zeleninu: můžete jím pokapat nakrájené okurky, ředkvičky nebo zelí. Umeocet dokáže vylepšit mdlou chuť dušené zeleniny, takže získáte méně kalorickou přílohu ke svým jídlům.

Marinády na maso či tofu

Umeocet je skvělou kyselou přísadou do vašich marinád na grilované maso (nebo tofu či tempehu). Stačí, když tradiční kyselé složky (jako je limetková či citronová šťáva, sójová omáčka či klasický nebo jablečný ocet) nahradíte umeoctem. Můžete trochu experimentovat a vznikne vám spousta nových receptů.

Umeboši: Zdroj náhledového obrázku Commons.wikimedia.org