Usnadněte si život s brýlemi
Lidí s brýlemi strmě přibývá. Někteří je nosí celý život, jiní je musí nasadit až v dospělost. Může za to práce v kanceláři a dlouhé hodiny u počítače. Nezáleží na době ani věku, život s nimi je zkrátka omezující. Ale můžete to zmírnit, když si osvojíte pár pravidel a postupů.
Manipulace obouruč
Nezáleží na materiálu ani na konstrukci obrub. K mání jsou brýle ze zylu, z acetátu, monelu, titanu, nerezové oceli, hliníku, ale i dřeva, buvolích rohů nebo kůže. Použitému materiálu pochopitelně odpovídá cena a pojí se s nimi celá řada specifických vlastností. Některé jsou odolnější, jiným neškodí teplotní výkyvy nebo nadměrná vlhkost. Na hrubé zacházení jsou ale citlivé všechny a ledabylá manipulace s nimi může výrazně zkrátit jejich životnost. Těžko se pak při každodenním nošení dožijí konce dvouleté záruky.
Foto: Pixabay
Při nandávání, sundávání nebo rovnání na nose nebo kolem uší je třeba používat obě ruce, aby nedocházelo k uvolnění stranic. Zprvu může jít jen o utažení šroubků u optometristy, později (a při častých korekcích) k nalomení jednotlivých částí brýlí. To už nemůže specialista brát jako „běžnou údržbu“ a zákazník musí platit. Štěstí, pokud je možné škody napravit. U kovových nebo příliš tenkých obrub je spoj a místo letování vidět.
Bezpečí až na prvním místě
Pořízení brýlí je pro spoustu lidí velkým zásahem do rozpočtu. V každé optice se najdou modely ze všech cenových kategorií, ale nosíte-li je denně, pravděpodobně jimi chcete reprezentovat, musí odrazit vaši osobnost a styl. Cena se tak za samotné obruby šplhá až ke třem tisícům korun. Plus náklady na skla, zabroušení, speciální filtry proti záření z počítače nebo mobilního telefonu, zamlžení nebo poškrábání a práci optometristy. Ukládejte brýle vždy na stejné místo, ideálně do vypolstrovaného a dostatečně prostorného pouzdra, ve kterém nebudou brýle „pod tlakem“. Textilní kapsy chrání jen proti poškrábání, ne před mechanickým poškozením.
Není to jen nóbl utěrka
Hadřík menších rozměrů, hebký nebo s velmi jemnou strukturou je součástí každých nových brýlí. Mikrovlákna jsou pro ošetření skel nejlepší. K dostání jsou u všech optiků, někdy i v lepších drogeriích nebo lékárnách. Bohužel si spousta lidí myslí, že může brýle vyčistit běžným textilem a výsledek bude stejný. Na jednu stranu mají pravdu. Skla zbavíte nečistot. Ale při dlouhodobém používání zjistíte, že se na svět díváte skrz jemné škrábance, které nejsou při zběžném pohledu viditelné, ale bližší prozkoumání odhalí změť čar. Projeví se především při pohledu do sluníčka. To totiž odhalí i ty nejmenší nerovnosti a narušení.
Zdroje info: eyerim.cz, vlastní zkušenosti autora
Náhledové foto: Pixabay
Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.