Ušní maz: jeho barva může vypovědět leccos o vašem zdraví

Ušní maz

Ušní maz je přirozený sekret, který nalezneme v uších. Není to nic, co by nás mělo znepokojovat, protože má důležitou funkci: chrání zvukovod. Zvlhčuje jej a chrání i ušní bubínek před choroboplodnými zárodky. Pokud do ucha nijak nezasahujete, ušní maz se časem vyloučí z ucha ven samostatně. Avšak jeho nadbytek je nežádoucí a v některých případech může být známkou onemocnění. Pozor si dejte nejenom na množství ušního masu, ale také na jeho barvu.

Ušní maz a jeho vlastnosti

Ušní maz je lepkavá nažloutlá látka, která se shromažďuje v zevním zvukovodu. Může mít světle žlutou až tmavě hnědou barvu – u starších osob bývá tmavší. Barva, ale také struktura a množství ušního mazu se liší od člověka k člověku. Pokud není žádný problém, uši se mazu zbavují samy (není zapotřebí užívat spreje ani vatové tyčinky). Avšak některá zbarvení ušního mazu by vás neměla nechat chladnými. Je dobré poradit se s lékařem. O jakých barvách zde mluvíme?

Vatové tyčinky
Foto: Unsplash

Hnědobílá barva mazu

Pokud máte hnědý ušní maz, nemusí to znamenat problém. Jedná se jen o starý ušní maz. Také bílý a šupinatý ušní maz (který připomíná vysušenou pokožku), je starý ušní maz, který zaschnul ještě předtím, než stihnul ztmavnout.

Černý ušní maz

Tady už bychom měli zpozornět. Černá barva může být známkou, že ve zvukovodu se nachází cizí těleso, což může být doprovázeno také ztrátou sluchu. Je dobré poradit se s obvodním lékařem, který vás může poslat k otolaryngologovi. Jedině ten může zjistit pravou příčinu černého mazu. Pokud je ucho ucpané, hrozí ztráta sluchu a infekce.

Zelený ušní maz

Zelená barva je známkou infekce. K lékaři běžte co nejrychleji poté, co si tohoto příznaku všimnete. Neléčené ušní infekce mohou způsobit trvalé poškození sluchu. Známkou infekce může být též zapáchající ušní maz (to už je infekce v pokročilém stádiu).

Krev v uchu

Pokud objevíte krev, může jít o poškrábání zvukovodu nebo v horším případě o prasknutí ušního bubínku. Někdy je krev pouze vedlejším účinkem odstranění ušního mazu. Pokud je tento stav doprovázen bolestí, horečkou nebo jinými znepokojujícími příznaky, běžte co nejrychleji k lékaři.

Ušní maz v nadbytečném množství

Množství tvorby ušního mazu může být podmíněno geneticky – stavbou ucha (užší zvukovod obvykle produkuje více mazu) nebo sklonem k produkci většího množství mazu. Dalším důvodem může být pobyt ve znečištěném prostředí nebo práce vyžadující sluchátka. Příčinou ale může být i zvýšený stres a pocení. Vatové tyčinky mohou v některých případech zatlačit maz do větší hloubky, což ještě zvýší jeho produkci. I z tohoto důvodu je dobré vědět, jak správně pečovat o uši. Méně někdy může znamenat více.

Zdroje info:

https://www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z/najczestsze-objawy-chorobowe,co-kolor-woskowiny-z-uszu-mowi-o-twoim-zdrowiu–zdradza-wiecej-niz-myslisz,artykul,91153767.html

https://www.medicalnewstoday.com/articles/326093

Foto: Unsplash