Už i jeleni se nakazili koronavirem. A možná to změní vývoj pandemie
Ano, čtete správně. Předmětem výzkumů byli jeleni, u kterých prokázala nákaza nemocí COVID-19, konktrétně omikron variantou. Výsledná zjištění mohou mít značný vliv na další vývoj pandemie. Jaké jsou možné scénáře a v čem je nákaza u jelenů specifická?
Koronavirus dokáže nakazit i zvířata
Vzhledem k potenciálnímu původu koronaviru není žádným překvapením, že kromě lidí dokáže poměrně efektivně nakazit také zvířata. Zaznamenány byly případy nákazy od domácích mazlíčků i zvířat chovaných v zoologických zahradách. Co ale taková divoká zvířata, jako jsou jeleni? Mohou se také nakazit koronavirem? Zajímavé je, že se to netýká jen ojedinělých případů. Dokonce až u 15 % jelenů, kterým byly v lokalitě Staten Island v New Yorku odebrány vzorky, mělo pozitivní výsledek na protilátky proti SARS-COV2. A to znamená, že se s virem již někdy setkali.
Jeleni jako možný rezervoár viru?
Vzhledem k poměrně velkému množství pozitivních vzorků u jelenů se tak nabízí otázky, jestli by jeleni mohli být rezervoárem právě tohoto viru. Vyloučeno to není. Navíc je možné, že se v rámci jelení populace bude virus nadále šířit, vyvíjet se a mutovat. A to může později ovlivnit i lidi, kdyby došlo k rozvoji potenciálně nebezpečného nového kmene.
Foto: Pixabay
Jak se vlastně jeleni koronavirem nakazili?
Možná vás při čtení napadá otázka, jak se vlastně takoví jeleni nakazili koronavirem? Není to úplně jasné, ale existuje několik možných teorií, jak se divocí jeleni nakazili. Jedním z míst důvodného podezření je odpadní voda. Koronavirus je totiž přítomný i ve výkalech, což znamená, že splaškovou vodou může dále cestovat a dostat se tak i k divokým zvířatům. Druhá varianta říká, že bez problémů mohlo jít také o přímou interakci mezi lidmi a jeleny. Ti se totiž vyskytují i v blízkostech měst, kde se krmí odpadky nebo se občas nechají pohladit. Následné šíření nákazy v rámci jelení populace je už jenom otázkou času, protože v rámci komunikace se otírají čumáky a mohou také frkat a kýchat.
Zdroj: https://www.health.com/condition/infectious-diseases/coronavirus/how-did-deer-get-covid
Náhledové foto: Pixabay