V létě si dopřejte na pití raději vlažné nápoje než ty vychlazené
Tak k nám dorazilo opravdu letní počasí, které s sebou přináší tropické teploty, jež přesahují 30 °C. Kvůli tomu má člověk větší žízeň a potřebu se ochladit. Proč není vhodné pít studené tekutiny?
Je studené pivo lepší než teplý čaj?
S příchodem léta a horkých dnů se zvedá naše spotřeba tekutin. Dát si jedno „orosené“ po vykonané námaze (sportu, turistice) je součástí trávení volného času mnoha lidí. Není nad to si otřít pivní pěnu z úst, vychutnat si hořkost nápoje i jeho sílu zchladit hicem rozpálené tělo. Jenže pozor. Ve skutečnosti by možná bylo lepší napít se vlažného čaje. Studené pivo vás sice ochladí, ale jen na malou chvíli. Organismus totiž bude muset vynaložit poměrně hodně energie na to, aby vypitou tekutinu ohřál na běžnou provozní teplotu, což je 37 °C. Tím však paradoxně dochází opět ke zvýšenému pocení a také větší únavě organismu.
Chlazené nápoje. Foto: Pixabay
Beduínové si raději dají čaj
Zatímco v našich končinách popíjíme v létě nápoje s ledem a na sobě máme toho oblečeného co nejméně, lidé v zemích na Blízkém východě si dají raději příjemně teplý čaj, aby zahnali svoji žízeň. Přitom se budou potit méně než my. Příliš studené nápoje vypité v horkém dni často stojí i za letními angínami. Sliznice v krku je citlivá a teplotní šok, kdy ona je rozehřátá a setká se s chlazenou tekutinou, vede k tomu, že imunita dostává na frak. Současně s tímto může studený nápoj podráždit i sliznici v žaludku, což vede k bolestem břicha. Máte-li tedy ve zvyku pít minerálku právě vytaženou z ledničky, je na místě si toto zavčasu rozmyslet, chcete-li se vyvarovat nepříjemným následkům.
Zdroj info: Proč je teplý čaj v létě lepší než chlazený nápoj? | Poznání-magazín.cz
Žízeň. Náhledové foto: Pixabay
Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.