Vaginální kroužek: účinná antikoncepce. Zavádění se nebojte

Vaginální kroužek

Mezi velmi účinné metody antikoncepce patří vaginální kroužek. Spousta žen se ho bojí právě kvůli zavádění. Používání kroužku funguje tak, že jej zavedete a necháte uvnitř těla po dobu 21 dnů. Pak jej vyjmete a 7 dní nepoužíváte nic (v těchto dnech se dostaví menstruace). Poté zavedete nový kroužek. Pokud je v těle, uvolňuje hormony, které jsou velmi podobné těm, které jsou v perorální hormonální antikoncepci. Celý proces jde mimo trávicí systém, takže nehrozí zvracení, nevolnosti a jiné problémy trávicího systému.

Jak vaginální kroužek vypadá?

V podstatě se jedná o bezbarvý kroužek, který je vyroben z pružného materiálu. Snadno z něj tak můžete udělat elipsu nebo třeba osmičku. To je důležité, protože se musí přizpůsobit uvnitř ženského těla, aby netlačil a žena jej necítila. Jeho průměr je asi 5 cm. Obsahuje dva hormony – etonogestrel a ethinylestradiol, které mají nahrazovat ženské hormony (estrogen a progesteron). Jak se uvolňují, brání početí hned třikrát:

  • brání procesu ovulace,
  • zabraňují uhnízdění vajíčka v děloze,
  • zahušťují cervikální hlen (ten je tak pro spermie neprostupný).
Antikoncepce
Foto: Unsplash.com

Jak vložit vaginální kroužek?

Navzdory obavám je zavádění vaginálního kroužky jednoduché. Jen je třeba pamatovat na to, aby byl uvnitř těla 21 dní, a poté musí být vyjmut. Teprve po 7 dnech se zavádí kroužek nový – ten starý můžete vyhodit. Před jakoukoli manipulací s kroužkem si pořádně umyjte ruce. Kroužek uchopte mezi palec a ukazováček, zmáčkněte a zaveďte do pochvy. Pro někoho je lepší vkládat v leže, jiné ženy preferují stát s jednou nohou podloženou tak, aby byla ohnutá nahoře. To, že jste vložili správně, poznáte podle toho, že kroužek necítíte. Někteří výrobci vkládají do svých výrobků aplikátory, které celý proces usnadní.

A jak jej vyjmout?

Postup je velmi podobný. Nezapomeňte si na umýt ruce. Kroužek opět uchopte mezi palec a ukazováček, zmáčkněte a vytáhněte. Je důležité dodržet 21 dní, kdy je kroužek uvnitř, a 7 dní, kdy v těle ženy není, protože tak zůstane zachován antikoncepční účinek. Ke krvácení dochází asi třetí den po vyjmutí kroužku (po prvním měsíci užívání se dostavit nemusí, po vyjmutí druhého vloženého kroužku už by ale měla menstruace začít – její nedostavení se je důvodem návštěvy lékaře).

Jak je účinný?

Účinnost vaginálního kroužku je srovnatelná s jakoukoli jinou hormonální antikoncepcí. Za vedlejší účinky se považuje snížená chuť na sex, změny nálad, bolesti hlavy a migrénu, zvýšené riziko lokálního zánětu.

Jaké jsou výhody?

  • Nemusíte na něj myslet každý den.
  • Menstruace je slabší.
  • Nepříjemné příznaky menstruace jsou mírnější.
  • Nejde cítit (pokud ano, nebyl dobře vložen).
  • Nezatěžuje trávicí systém.
  • Antikoncepční účinky jsou zachovány i při zvracení či průjmu.
  • Používání tamponů je dovoleno.

Má vaginální kroužek i nevýhody?

Nevýhody vaginálního kroužky souvisí s nevýhodami jiných hormonálních antikoncepčních metod, jako je nevhodnost použití u pacientek léčících se s onemocněním srážlivosti krve, cukrovkou či pretenzízí. Stejně tak nechrání před pohlavně přenosnými chorobami.

Zdroje info:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9128798/

https://gemini.pl/poradnik/seks/jak-zalozyc-krazek-dopochwowy/

Foto: Unsplash.com