Vánoce lákají k přejídání, tělo vám za to ovšem nepoděkuje

vánoční stůl

Již zítra usedne řada rodin k tradiční sváteční hostině. Mnoho nejrůznějších pokrmů a řada dalších pochutin v podobě cukroví či různých dezertů však mnohým z nás nemusejí udělat dvakrát dobře. I když jsou Vánoce vyhlášené samými dobrotami, rozhodně pro naše tělo není vhodné se jimi tzv. „projíst“.

 

Když nedokážete odolat plnému stolu…

Typické vánoční přejídání zná snad každý z nás. Většinou končí nějakým tím kilem navíc, které se u nás zázračně po Vánocích projeví. Ne každý má ovšem takové štěstí. Přejídání během svátků může mít rovněž i dopady na naše celkové zdraví. Právě během svátků se tak mnoho jedinců potýká s nejrůznějšími bolestmi a obtížemi, které souvisí právě s konzumací nadměrného množství nezdravých potravin. Na co si dát během vánočního hodování pozor? Na uzdě by se samozřejmě měli držet především lidé, kterým byla, vzhledem k jejich zdravotnímu stavu, doporučena jakákoliv dieta.

 

vánoční hostinaFoto: Pixabay

Aby byly Vánoce jen příjemnou záležitostí

Během vánočních svátků se lidé nejčastěji potýkají s bolestmi žlučníku, pálením žáhy či nejrůznějšími zažívacími a trávicími potížemi. Není se čemu divit. Tradiční vánoční hostina v podobě smaženého kapra či řízku s porcí bramborového salátu, který samozřejmě obsahuje dostatečné množství majonézy, dokáže potrápit celý organismus.

Zřejmě nejmenším problémem je nadýmání, ale i to dokáže velmi potrápit. Může se ovšem objevit také bolest žlučníku či nejrůznější koliky. Právě během svátků se často plní čekárny pohotovostí. Opatrní bychom měli být všichni, ale především pak osoby, které trpí například cukrovkou, vysokým cholesterolem či problémy právě se žlučníkem či žaludkem.

K tomu, abychom řadě potíží předešli stačí někdy skutečně málo. Základem je volit přiměřené porce jídla a ideálně je nekombinovat. Pozor bychom si měli dát i na množství konzumovaného alkoholu, který tělo rovněž zatěžuje, a to poté neví, co má zpracovávat dříve. Určité množství samozřejmě může pomoci s trávením, ale nic se nemá přehánět.

 


Řízek se salátem
Foto: Pixabay

Typické projevy přejídání se nevyplatí podceňovat

Mezi projevy toho, že jsme se během svátečních dnů přejedli, můžeme zařadit pocit tlaku v břiše, plynatost, nafouklost či různé typy nevolností. Může se objevovat zvracení, průjmy či různé koliky. V případě, kdy tyto potíže trvají delší dobu nebo trpíte silnými bolestmi, je velmi vhodné vyhledat co nejdříve lékaře. Může se totiž jednat o nějaký vážnější problém například v podobě zánětu žlučníku či slinivky apod.

U mnoha lidí se může po přejedení objevit i zvýšená únava či vyčerpanost a není ničím výjimečným ani ospalost. Není se čemu divit, náš organismus v tu chvíli totiž vynakládá obrovské množství energie na správné fungování trávení a důležitých orgánů.

 

Jak si ulevit od nepříjemných následků přejídání

Od některých projevů si lze poměrně snadno pomoci. S pálením žáhy pomůže například jedlá soda rozmíchaná ve vodě. S pocitem plnosti naopak například mátový čaj. Trávení či nadýmání lze řešit fenyklovým čajem. Samozřejmě existuje i spousta volně prodejných léčivých přípravků, které jsou pro řadu těchto obtíží vhodné.

 

Myslete však na to, že veškeré bolestivé stavy byste měli řešit s lékařem, aby jste předešli závažnějším či trvalým problémů.

 

 

 

Zdroj info: https://www.prozeny.cz/clanek/vanocni-hodovani-jak-ho-prezit-ve-zdravi-16639

 

Náhledové foto: Pixabay

Oblast zdraví mě zajímá a ráda se podělím o své poznatky.