Váš mozek volá o pomoc! Aneb jak být bystřejší

Mozek

Bez mozku se nedá existovat, protože řídí veškeré činnosti našeho těla. Ani ten nejlepší neurochirurg se ale v lidském mozku nevyzná na 100 %. Jak tedy máme my samy poznat, že je náš mozek zdravý? Jak poznat, že je zapotřebí začít ho trénovat, abychom jej dostaly znovu do formy? Existují určitá znamení, kterých si můžeme začít všímat. Díky nim nám náš mozek říká, že už bychom se sebou měli začít něco dělat.

Signály, které napoví

To, že je třeba začít se o svůj mozek starat, vám napoví následující signály:

  1. Zapomínáte častěji, než byste chtěli.
  2. Máte potíže s rozhodováním.
  3. Už se tolik nesetkáváte s přáteli.
  4. Spánek je pro vás utrpením.
  5. Jste často zklamaní.
  6. Cítíte se citlivější, než dříve.
  7. V poledne jste unavení.
  8. Máte nízkou motivaci.
  9. Myšlení je těžší.
  10. Máte problémy se soustředěním.
  11. Snažíte se zvládat stres.

Myšlení

Foto: Pixabay

Co se dá dělat?

Pokud si myslíte, že i váš mozek potřebuje trochu pomoci, můžete vyzkoušet některý z následujících způsobů:

Doplňky stravy a potraviny na podporu mozku

Asi nejznámější je ginkgo biloba, ale existují i různé další doplňky stravy, které mohou pomoci zdraví mozku nebo lepší paměti. Pravdou také je, že pomoci si můžete některým jídlem – například vlašské ořechy jsou jednou z nejznámějších pochutin na podporu funkce mozku. V podstatě se ale může jednat o jakékoli potraviny, které obsahují omega-3 mastné kyseliny, vitamíny B, vitamín D a vitamín C. Obsahují je tučné ryby, listová zelenina, hořká čokoláda nebo dokonce rozmarýn.

Dostatečný spánek

I mozek potřebuje určitý čas na regeneraci. Zatímco spíme, mozek opravuje své buňky a aktualizuje vaše vzpomínky. Spánek je podle některých odborníků pro mozek mnohem důležitější, než zdravá strava, cvičení, hydratace či meditace.

Pohyb

Ano, pohyb také může pomoci. Stačí tak málo: 5 minut cvičení denně, skákání, jízda na kole, běh – to vše dokáže zlepšit zdraví vašeho mozku. A opravdu stačí pouhých 5 minut denně. Ty si vyšetří ve svém nabitém programu snad každý, no ne? Podle některých odborníků je dobré po 30 minutách sezení asi dvouminutové cvičení nebo protahování, které okysličí mozek.

Hádanky a hlavolamy

Zkuste luštit křížovky nebo sudoku, řešit různé hádanky a hlavolamy – to pomáhá bystřit mozek. Pokud už jste dlouho ze školy a vaše dítě domů nosí početní úkoly, zkuste je počítat sami pro sebe. Každý, kdo pravidelně takto bystří mozek, má lepší paměť, uvažování i pozornost. S dětmi si například můžete zahrát také Scrabble.

Meditace

Meditace napomáhá k duševní rovnováze a posiluje zdraví vašeho mozku. Podle jedné studie se koncentrace šedé hmoty mozku u účastníků zvýšila již po osmi týdnech meditace.

Zdroj:

https://www.mindbodygreen.com/articles/signs-you-need-to-take-better-care-of-your-brain

https://www.nn.cz/blog/5-tipu-jak-pecovat-svuj-mozek.html

Foto: Pixabay