Vbočený palec dovede hodně potrápit. Jak vzniká a jde ho vůbec léčit
Velmi častou získanou deformitou chodidel je vbočený palec neboli hallux valgus. Kromě toho, že to nevypadá na noze vůbec pěkně, je s tímto spojená také zvýšená bolestivost při chůzi i problém při výběru obuvi. Ne každá vám totiž na takto postiženou nohu padne jako ulitá. Vysvětleme si, jak vbočený palec vzniká a jaká existuje léčba.
Na vině jsou genetika, špatná obuv i zátěž chodidla
Jako příčina vzniku vbočeného palce se často považuje nošené nesprávné obuvi – většinou tedy příliš úzké. Ovšem je tu i dědičnost, která za to může. Stačí se podívat na nohy svých rodičů i prarodičů a uvidíte, máte-li k této deformaci genetické předpoklady. Svůj vliv ale může mít i dlouhá statická zátěž chodidla nebo ploché nohy. V důsledku komplexního postižení podnoží dochází ke špatnému postavení palce, když to řekneme laicky. Problémy se ale mohou vyskytnout také u šlachy, jež funguje jako ohýbač palce.
Chodidla. Foto: Pixabay
Meziprstní korektory a ortopedické vložky do bot
Pokud už se vám na palci u nohy začíná deformita tvořit, je na místě to nějakým způsobem řešit. Třeba nosit obuv s dostatečně prostornou špicí. Konzervativní terapie spočívá v používání meziprstních korektorů a ortopedických vložek do bot. Výborný je i taping přednoží, které palec zpevní a udržuje ho v lepším postavení při chůzi. Meziprstní korektory jsou k dostání také v lékárnách, většinou bývají v různých velikostech podle délky chodidla. Vyrobené jsou z elastického gelu TPE, který je měkký a přizpůsobivý. Pomáhá také fyzioterapie a aktivní cvičení, během kterého se aktivují svaly na chodidle. Pokud se noha zanedbá, její problémy se mohou přenést dále na kotník, koleno i kyčel. Aktivita svalů na noze dokonce ovlivňuje i postavení bránice a dýchání.
Chirurgické řešení problému
V pozdějších stadiích, kdy konzervativní léčba nepomáhá a bolesti přetrvávají, se vbočený palec léčí i chirurgickou cestou operací, jež deformitu odstraní. Provádí se buď v celkové anestezii, nebo v místním znecitlivění. Doba rekonvalescence s nutností nezatěžovat operovanou končetinu může být tři až šest týdnů. Po tuto dobu je třeba chodit o berlích a vyvarovat se zvýšené zátěži.
Fyzioterapie. Náhledové foto: Pixabay
Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.