Včelí a vosí píchnutí: začněte s léčbou co nejdříve. Pomůže nejenom cibule
Včely patří mezi užitečná zvířátka, protože opylují květy našich plodin. Jejich žihadlo ale může způsobit velké bolesti. Je to způsob, jakým se včely brání. V závislosti na tom, kam vás včela píchne, můžete zažívat různé potíže. Obvyklá je bolest v místě vpichu a opuchnutí. Pokud nemáte alergii, můžete si tuto pomoc vyléčit sami. Využít k tomu můžete i ingredience, která už máte dávno doma. A zdaleka se nejedná jen o cibuli. Co můžete použít pro zmírnění bolesti či otoku?
Včelí nebo vosí píchnutí – první pomoc
V první chvíli můžete pocítit ostrou bolest. Snažte se ale zachovat klid, ať už píchla včela vás nebo vaše dítě. Uvědomte si, že včela píchne pouze jednou, zatímco vosa nebo sršeň může bodnutí opakovat. Nejprve zkontrolujte bolestivé místo. Pokud je to nutné, vytáhněte žihadlo. Obvykle vám k tomu poslouží vlastní prsty nebo kousek gázy. Nikdy nepoužívejte pinzetu, protože ta žihadlo stiskne, takže dojde k vyloučení dalšího jedu do pokožky. Bodnutí omyjte vodou s mýdlem. Můžete přiložit studený zábal. Následně můžete použít něco ke zmírnění bolesti.
- Pokud vás včela bodla do krku nebo obličeje, navštivte raději pohotovost. Pokud budete mít alergickou reakci, může jít k boji o čas. Mezi příznaky alergie patří potíže s dýcháním, nevolnost, kopřivka či závratě.
Med pomáhá předcházet infekci
Med může pomoci při hojení rány, ale také funguje jako prevence před infekcí. Ideální je použít med lékařské kvality (například med Manuka). Med má protizánětlivé a antimikrobiální vlastnosti. Měl by pomoci uvolnit kyslík do ran, což urychluje hojení a pomáhá vyplavovat mrtvou tkáň. Jednoduše si trochu medu namažte na postižené místo, překryjte obvazem a nechte působit asi hodinu.
Jedlá soda na včelí píchnutí
Smíchejte jednu lžičku vody s dostatečným množstvím jedlé sody (potravinářské kvality), abyste vytvořili hustou pastu. Tu naneste na postižené místo a nechte asi 10 minut působit, poté opláchněte. Jedlá soda pomáhá nejenom při včelím a vosím píchnutí, ale také při píchnutí od jakéhokoli jiného hmyzu. Neutralizuje včelí jed, snižuje svědění a otoky.
Jablečný ocet je antibakteriální
Podle některých by měl neutralizovat včelí jed, ale také předcházet infekci a snížit zánět. Namočte kousek gázy do jablečného octa a přiložte na postižené místo. Pokud je vám tato léčba nepříjemná, můžete zředit ocet s vodou.
Zubní pasta pouze na včelí píchnutí
Zubní pasta by měla díky svému vysokému pH neutralizovat kyselý jed včely medonosné (má nízké pH). Pro toto tvrzení neexistuje žádný vědecký výzkum, spousta lidí na něj ale přísahá. Tato metoda nebude fungovat na vozí jed, který je zásaditý. Zubní pasta by měla vytáhnout jed z rány. Stačí ji namazat na postižené místo a po 10 minutách omýt.
Aspirin snižuje bolestivost
Tabletku aspirinu rozdrťte na prášek a smíchejte s trochou vody, aby vznikla hustá pasta. Tu byste měli nanést na postižené místo. Nicméně o této metodě mnozí pochybují. Nemá příliš příznivců a na děti a dospívající byste ji používat neměli vůbec.
Rostliny na včelí píchnutí
Pěstujete-li bylinky, můžete sáhnout i po nich. Mohou pomoci s hojením ran, zmírnit bolestivost i otoky a fungovat i proti infekcím. O jakých je řeč?
- Gel z listu aloe vera – zklidňuje podrážděnou pokožku. Můžete použít čerstvou rostlinu nebo si zakoupit gel v lékárně.
- Vilín – má antiseptické účinky, snižujte otoky a bolest.
- Měsíček lékařský – jeho mast je vhodná k ošetření drobných ran a zmírňuje podráždění pokožky.
- Levandulový esenciální olej – snižuje otoky a má protizánětlivé schopnosti. Smíchejte jej s nosným olejem, než jej použijete na ránu.
- Tea tree oil – zmírňuje bolest a má antiseptické účinky. Smíchejte lžičku nosného oleje (kokosový, olivový) a kapku tea tree a naneste na ránu.
Zdroje info:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6720840/
https://www.healthline.com/health/outdoor-health/home-remedies-for-bee-stings
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/bee-stings/diagnosis-treatment/drc-20353874
Náhledové foto: Pixabay