Vegetariánství a sport
Vegetariánství je stále populárnější. Rozhodnutí zvolit tento typ stravy je založeno na ideologických, zdravotních nebo environmentálních důvodech. Vegetariánství si vybírají také profesionálně i amatérsky sportující lidé. Může vegetariánství a sport jít ruku v ruce?
Co je vegetariánství?
Rostlinná strava byla kdysi označována jako vegetariánská. Lidé, kteří si tento způsob života zvolí, se vědomě vzdávají konzumace masa, často také ryb a mořských plodů. Vegetariánství se často používá z náboženských, morálních, filozofických, zdravotních, ekologických a ekonomických důvodů.
Vegetariánství a sport
Zdravá bílkovina se nachází především v živočišných produktech. Maso zvířat obsahuje správné přísady, které udržují naše svaly ve správné kondici. Jíst maso také souvisí s účinností těla. To vše díky dobře vstřebatelnému železu, které hraje významnou roli při přípravě kondice sportovce. Nedostatek tohoto prvku může způsobit například anémii. Při rozhodování o vegetariánské stravě a intenzivních sportovních aktivitách je proto třeba věnovat zvláštní pozornost vyvážení stravy a doplňování konkrétních ingrediencí. Kromě bílkovin je to především železo, zinek a vitamíny skupiny B, zejména B12.
Vegetariánství: Zdroj obrázku Pixabay.com
Bílkoviny jsou důležité – nejen pro sportovce
Tělo sportovce by mělo být vybaveno zdravými bílkovinami – to jsou ty, které obsahují osm exogenních aminokyselin. Jejich nedostatky způsobují slabší imunitu, chudokrevnost, bolesti hlavy, deprese, únavu, výkyvy nálady a problémy se soustředěním. Na druhou stranu tyto bílkoviny, dodávané pravidelně a ve správném množství, ovlivňují imunitní systém, zvlhčují pokožku, podporují budování svalové hmoty a zlepšují metabolismus. Velmi dobře stravitelné a zdravé bílkoviny se nacházejí v mase. Vegetariáni, kteří sportují, si však nemusí dělat starosti.
Rostlinný protein pro sportovce
Velké množství bílkovin se nachází například v luštěninách, mezi něž patří fazole, hrášek, čočka a také cizrna. Dále se vyskytuje v takových potravinách, jako je sója, quinoa, řasy, rýže, těstoviny či celozrnný chléb. Také stojí za to konzumovat slunečnicová semínka, sezamová semínka, dýňová semínka, vlašské ořechy, arašídy, mandle a lněné semínko. Rostlinné produkty přispívají nejen k udržení zdraví a dobrého stavu těla. Kromě aminokyselin poskytují také cenné živiny, jako jsou sacharidy, vláknina, železo, vitamíny B, vápník, draslík a hořčík. V rostlinných bílkovinách nejsou žádné škodlivé látky a nezdravé tuky. Také byste se neměli bát předávkování.
Důležité sacharidy
Vegetariáni, kteří sportují, si musí pamatovat také na správný přísun sacharidů. Dodávají energii a umožňují tělu správně fungovat během cvičení. Vhodnými produkty k jejich získání jsou těstoviny, obiloviny, tmavá rýže a celozrnný chléb. Sportování také vyžaduje dobrou kondici a vytrvalost. Tyto prvky jsou ovlivňovány železem. To, které se nachází v rostlinných produktech, je obtížněji stravitelné, proto je potřeba ho přijímat ve zvýšeném množství. Nachází se v luštěninách, semenech a ořeších, petrželce, sušených meruňkách. Dobrým zdrojem je také quinoa. Pro snazší vstřebávání je vhodné tyto produkty konzumovat s těmi, které obsahují také vitamin C.
Zelenina: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com