Vietnamská káva zdraví právě neprospívá, je však zatraceně dobrá. Připravte si ji jako Vietové
Že jste o vietnamské kávě ještě neslyšeli? Vlastně je to tak trochu zvláštní, protože hned po Brazílii je Vietnam největším producentem kávy na světě. A proč se o ní u nás zatím příliš nemluví? Inu, protože její kvalita nebyla až donedávna nijak oslnivá.
Když už jsme nakousli toto téma, vyplatí se mu věnovat trochu víc. Do Vietnamu se totiž káva dostala až v 19. století a až do konce válek nebyla příliš rozšířena. Teprve v roce 1975 tato boji zničená země objevila tento lahodný poklad a většina farmářů se doslova vrhla na jeho pěstování ve velkém. Tomu později pomohlo i opětovné vrácení zemědělských oblastí do soukromých rukou.
Hlavně hodně a zalevno
Kvalita kávy proto nebyla nijak oslňující. Zkrátka a dobře to chvíli trvalo, než se místní seznámili se vším, co tento delikátní obor potřebuje. I dnes patří většina produkce mezi tzv. low-cost, což však neznamená, že se tu nenajdou i skutečné perly. Hledat byste je měli především v těchto oblastech:
- Annam,
- Lamdong,
- Buon Ma Thout
- a Tonkin.
A nesmíme zapomenout ani na oblast Dak Lak, jež dostala přezdívku Království kávy.
Foto: Pixabay
Vietnamská káva vás zpočátku překvapí
Když se podíváte na tradiční vietnamské odrůdy, bude v jejich zrnkách převažovat převážně kyselost. To nutně není na škodu, protože Vietové ji po překapání přes filtr Phin míchají ještě s cukrem a kondenzovaným mlékem. Teprve tehdy má podle nich ten správný šmrnc.
A totéž můžete udělat i vy. Jen si ji nedopřávejte příliš často, mohlo by to zanechat negativní následky na vaší postavě, a to byste zcela jistě nechtěli.
Náhledové foto: Pixabay
Zdroj: https://www.vybornakava.cz/2019/vietnamska-kava/, https://www.gourmetkava.cz/cs/priprava-kavy-vietnamska-kava-113, https://www.kavamonro.cz/VIETNAMSKA-KAVA-c31_133_2.htm
Každý by se chtěl cítit skvěle. I já. Snažím se o to a některé zajímavosti ohledně zdraví vám prozradím ve svých článcích.