Virus Zika pod drobnohledem

Zika

Virus zika je v současné době zejména největší mediálním strašákem. Jsou jej zkrátka plné noviny a internetové plátky. Do jisté míry se této skutečnosti nemůžeme divit, nicméně na druhou stranu se jedná o zbytečné plašení masy lidí, kteří o tomto viru prakticky nic neví a hltají informace přímo od zdroje, který je často mate. My si jej postupně představíme a podíváme se na to, jaké má virus zika příznaky a na mnohé další aspekty.

Co je virus zika?

Jedná se o virus, který pochází z čeledi zvané Flaviviridae a přenáší se standardně komáry žijícími v horkých oblastech. Do podobné čeledi řadíme i některá závažnější onemocnění, mezi která patří třeba žlutá zimnice, západonilská horečka nebo horečka dengue. Poprvé došlo k identifikaci viru zika v roce 1947, a to v Ugandě. Postupem času se ale nákaza rozšířila i do Asie, Tichomoří a do Jižní Ameriky, která je dnes v souvislosti s nemocí nejčastěji skloňována.

Nákaza a příznaky viru zika

Nakazit se lze třemi základními způsoby. Ten první byl již zmíněn a jedná se štípnutí nakaženého komára. Dále je přenos možný krevní transfúzi anebo za pohlavním stykem. Mimo krve byla přítomnost viru zika prokázána také ve spermatu, slinách, moči a mateřském mléku. Ženy tak mohou dítě nakazit i při kojení. Nejhorší důsledky má ale nemoc pro nenarozené plody, kterým deformuje mozek. Příznaky se jinak u větších dětí a dospělých projeví pouze u jedné pětiny populace, a to horečnatými stavy. Jedná se o lehčí virózu léčenou za týden.

Jako laik nemoc nerozpoznáte

Mnohá onemocnění si člověk diagnostikuje sám, nicméně u viru zika to nehrozí. Zapotřebí je totiž specifické virologické vyšetření, které jeho přítomnost ukáže. Protilátky se pak stanovují takzvaným Elisa testem. Optimální je ale ochrana před virem. Vyplatí se nejezdit do postižených oblastí a mít dlouhé oblečení. Léčbu stanoví ošetřující lékař za pomocí medikace.

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.