Vitamín D a co jste o něm možná nevěděli
Nejčastěji o něm slýcháme v souvislosti s nedostatkem slunečního záření v zimních měsících. Celá problematika jeho nedostatku však není tak jednoduchá. A navíc rozhodně nemá vliv jen na dobrou imunitu nebo zdraví kostí.
Ještě před několika lety mluvila média doslova o pandemii onemocnění, způsobených nedostatkem vitamínu D napříč světovou populací. Dnes se již tyto vody trochu uklidnily, ovšem faktem stále zůstává, že jeho úlohu na naše zdraví až příliš podceňuje.
Jde tu o víc než o kosti a imunitu
Ano, perfektně se postará o nás imunitní systém, posiluje kosti a dokáže fungovat i jako účinná prevence osteoporózy. Ovšem některé z posledních studií například poukázaly na to, že nedostatek vitamínu D v těle dokáže ovlivňovat vstřebávání některých léků, zvyšovat náchylnost těla k rakovině nebo dokonce zkracovat náš život jak takový. Zvláště v souvislosti s chemoterapií bývá jeho nedostatek často skloňován. Lidí, kteří jím trpí, mají až o 50 % větší šanci, že jejich léčba nebude úspěšná.
Zdroj obrázku: Pixabay.com
Nedostatek vitamínu D nehrozí jen v zimě
Vitamín D se přece v našem těle vytváří díky slunci, tak proč se jeho deficitu v létě bát? Částečně za to může všudypřítomná reklama na opalovací krémy a částečně strach o naše vlastní zdraví. Ovšem krémy s vysokým faktorem účinky slunečního záření téměř úplně potlačují. A faktor 50 by tak měli používat jen malé děti nebo lidé s opravdu citlivou pokožkou. Všude jinde bohatě postačí faktor 20-30. Jinak je nedostatek vitamín D reálnou možností.
Starší lidé potřebují vitamín D doplňovat
Ano, s vyšším věkem schopnost syntézy vitamínu D klesá. Uvádí se tedy, že starší osoby ho musejí v potravinových doplňcích přijímat až o 50 % více než jiní. Tato hranice se láme okolo 50. roku věku. Vsadit na doplňky s vitamínem D se tedy vyplácí nejenom v kojeneckém věku.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Každý by se chtěl cítit skvěle. I já. Snažím se o to a některé zajímavosti ohledně zdraví vám prozradím ve svých článcích.