Vitamín D: měli bychom jej užívat jako doplněk stravy?
Vitamín D obvykle získáváme pobytem na slunci. Pokud přes léto trávíte alespoň nějaký čas venku, je nepravděpodobné, že budete mít nedostatek vitamínu. Od října do října ale do března ale obvykle nejsme vystaveni dostatečnému množství slunečního záření. A proto někteří odborníci doporučují, abychom jej užívali ve formě doplňků stravy právě v tomto zimním období. Jeho nedostatek ovlivňuje funkci kostí – u malých dětí může způsobit křivici, u seniorů zase osteoporózu.
Vitamín D a jeho funkce
Proč je pro nás vitamín D tolik důležitý? V první řadě je důležitý pro zdraví kostí, ale také pro správný metabolismus vápníku a fosfátů. Pokud jíte dostatek vitamínu D, pak je vstřebávání vápníku a fosforu ve vašem těle v lepší míře. Kromě toho zvyšuje vitamín D také svalovou hmotu a sílu. Zvyšuje také odolnost vůči infekcím a příznivě působí na nervovou soustavu. Dospělí by měli užívat vitamín D v množství 800–1000 IU/den. Kojené děti dostávají vitamín D ve formě doplňků stravy v množství 400 UI/den.
Foto: Pixabay
Množství vitamínu D3 v krvi
Nedostatek vitamínu D3 se zjišťuje z krevního vzorku. Normální rozmezí koncentrací závisí na věku vyšetřované osoby. Dospělé osoby by měly mít hladinu tohoto vitamínu v rozmezí 30-50 ng/ml nebo 50-75 nmol/l. K nedostatku vitaminu D3 dochází nejčastěji při narušení mechanismů jeho přísunu do organismu.
Příznaky nedostatku vitamínu D
V první řadě se nedostatek vitamínu D může projevit na fungování kostí – u dětí vede k rozvoji křivice, u dospělých k osteoporóze. Mezi příznaky nedostatku vitaminu D3 patří mimo jiné snížená odolnost vůči infekci, bolest a svalová slabost. Dále pak se nedostatek může projevovat bolestí kostí a svalů, lámavostí kostí apod. Pozor by si měly dát zejména ženy v období menopauzy nebo také osoby, které drží restriktivní dietu.
Zdroje info:
https://wylecz.to/kosci-i-stawy/niedobor-witaminy-d3-objawy-jak-uzupelniac-niski-poziom-witaminy-d3/
https://euc.cz/clanky-a-novinky/clanky/vitamin-d-ucinky-davkovani-a-nasledky-jeho-nedostatku/
Foto: Pixabay