Vitamín E ovlivňuje stárnutí i cholesterol. Doplňte ho ze správných potravin

Dostatečné množství vitamínu E dokáže ovlivnit proces stárnutí buněk, zdraví srdce i přirozeně krásný vzhled pokožky. Tento vitamín můžeme přirozeně doplnit z různých druhů potravin. Podívejte se, proč je pro lidské tělo tak důležitý a jak mohou vypadat příznaky nedostatku vitamínu E.

Vitamín E a jeho vliv na organismus

Vitamín E je antioxidant, který je nezbytný pro zdraví lidského těla. Jeho hlavním účelem je chránit buňky před škodlivými účinky volných radikálů, díky tomu také pomáhá podle studií udržovat zdravou pokožku, oči a nervový systém. Pozitivně ovlivňuje také hojení ran a zdraví srdce. Vitamín E může také pomoci snížit hladinu cholesterolu a zabránit tvorbě krevních sraženin, což představuje vhodnou prevenci proti celé řadě kardiovaskulárních onemocnění.

Jak poznáte nedostatek vitamínu E?

Nedostatky vitamínu E přichází zpravidla nenápadně a mohou souviset také s deficitem některých minerálů. Studie jasně ukazují poměrně bohatý výčet nejrůznějších problémů spojených s nedostatkem právě tohoto vitamínu. Nízký příjem vitamínu E může vést k nedostatečnému přísunu energie do těla a způsobit únavu a slabost. Nedostatek vitamínu E může vést také k suché, lámavé a matné pokožce. Nedostatek vitamínu E může způsobit poruchy srdečního rytmu, jako je arytmie a tachykardie, nebo negativně ovlivňuje zdraví zraku, včetně možného výskytu očních onemocnění a zhoršeného vidění.

Foto: Unsplash

Vitamín E v potravinách

Z hlediska doplňování všech mikroživin, jako jsou vitamíny a minerály, představují nejlepší zdroj zpravidla potraviny. Konkrétně vitamín E přitom najdeme hned v celé řadě potravin, jako například nejrůznější kvalitní rostlinné oleje – řepkový, slunečnicový, olivový, sójový nebo z pšeničných klíčků. Mezi zdroje vitamínu E patří také kešu, lískové a vlašské ořechy, arašídy, ale třeba i mrkev, hrášek a špenát. Doporučuje se užívat denně 20-30 mg vitamínu E. Vzhledem k antioxidačnímu působení můžeme vitamín E najít i v celé řadě pečujících přípravků o pleť.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/all-about-vitamin-e a https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminE-HealthProfessional/

Náhledové foto: Unsplash