Vitamín F: vše, co potřebujete vědět

Vitamín F

Vitamín F nemůžeme tak úplně označit vitamínem, protože se ve skutečnosti jedná spíše o sloučení dvou složek: kyseliny alfa-linolenové (ALA) a kyseliny linolové (LA). Oba druhy kyselin jsou pro lidské zdraví velmi důležité, zejména však pro zdraví mozku a srdce. Zatímco ALA je zástupcem omega-3 mastných kyselin, LA patří mezi omega-6. Je zřejmé, že zdrojem vitamínu F tak budou tučné potraviny, jako jsou rostlinné oleje, semena a ořechy.

Prospěšnost vitamínu F

Vitamín F je tvořen esenciálními mastnými kyselinami – to znamená, že jej naše tělo neumí vytvořit samo a musíme jej přijmout ze stravy. Vitamín F je důležitým zdrojem energie – na jeden gram totiž poskytují 9 kalorií. Mimo to je ALA důležitá pro správnou funkci a vývoj mozku, ale taktéž pro samotný růst člověka. Mastné kyseliny jsou důležité pro samotnou strukturu buněk, protože ty jsou flexibilnější. Kromě toho se ALA a LA převádějí na další tuky, které naše tělo potřebuje. Podílí se také na regulaci krevního tlaku, srážení krve, správné funkci imunitního systému a dalších důležitých činnostech v lidském těle.

Chia semínka

Foto: Pixabay

Nedostatek vitamínu F

Naštěstí je nedostatek tohoto vitamínu vzácný. Projevuje se pomalým růstem u dětí. U dospělých pak vypadáváním vlasů, vzniku vředů a ran na pokožce, rány se navíc špatně a pomalu hojí. Dalším projevem nedostatku jsou problémy se zrakem a funkcí mozku nebo také suchá kůže. Doporučené denní množství ALA činí 1,1 až 1,6 g, u LA je to 11 až 16 g. Obecně se doporučuje užívat omega-6 a omega-3 mastné kyseliny v poměru 4:1.

Potravinové zdroje vitamínu F

Existují potraviny, které obsahují jak ALA, tak také LA. V těchto potravinách může být ale obsaženo příliš vysoké množství LA a malé množství ALA nebo naopak. Proto zdroje vitamínu F uvádíme zvlášť pro ALA a pro LA. Zdrojem ALA je lněný olej, lněné semínko, chia semínka, konopná semínka nebo třeba vlašské ořechy. LA se nachází v rostlinných olejích (zejména v sójovém, olivovém, kukuřičném), ale také ve slunečnicových semíncích, mandlích a pekanových ořeších. Tyto dvě kyseliny jsou obsaženy také v živočišných produktech, jako je maso, mléko, ryby nebo vejce. Ty jsou ale bohaté také na jiné mastné kyseliny ze skupiny omega-3 a omega-6.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/vitamin-f

Foto: Pixabay