Víte, co je celostní medicína?
Termín celostní medicína není v našich končinách nijak výrazně známý. Jeho původ bychom měli hledat v učení psychoanalytika Friedricha Perlse. Právě on totiž za 2. světové války přišel s teorií, která hovořila o tom, že pocity, představy a celkové zdraví člověka spolu souvisejí na nejvyšší možné úrovni. Některé záležitosti tak mohou být u mnohých lidí zablokovány již ve velmi útlém věku, což bohužel vede k tomu, že za celý život nemohou být uspokojeny některé základní potřeby takovýchto jedinců.
4 úrovně problémů
Podle celostní medicíny lze hovořit o celkem 4 úrovních potíží, jež nás mohu potkat. V první řadě se jedná o problémy fyzického charakteru. Jde tedy o bolest, příznaky nemoci a další fyzické projevy nějakého toho neduhu. Tady se prosazuje zejména klasické standardní medicína. Na druhé úrovni již pracují léčitelé, bylinky a také homeopatika. Vše má být prakticky jakousi prevencí. Třetí úroveň se již týká duševního stavu člověka. Pracuje se s podvědomím podobně, jako je tomu u psychoanalýzy Sigmunda Freuda. Poslední level je již výhradně duchovního rázu. Právě tady figurují jednoznačně výrazy, mezi které patří vesmír, Bůh anebo karma a podobně.
Kde je vlastně příčina nemocí?
Základní otázka spočívá především v tom, kde vlastně tkví problém s nemocemi. Jsme schopni vyřešit věčný souboje mezi tělem a duší? Podle celostní medicíny se právě tady ukrývá hlavní ložisko nepříjemných stavů. Léčitelé a lékaři se často bohužel přizpůsobují tomu, že organismus nereaguje nijak na klasickou léčbu. Mnohdy totiž bez větších problémů mohou pomoct klidně i nejrůznější bylinky a alternativní léčba.
Vše byste měli vědět…
Ať už trpíte jakýmikoli neduhy, všechno o svém zdravotním stavu byste měli vědět. V současné době internetu by to neměl být až tak velký problém, nicméně spousta informací není zrovna relevantní, takže se vyplatí jim spíše nevěřit.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.