Víte, co je to stealóza a jak vám dokáže zkazit zdraví?
Infekce jater je u lidí stále častější, což souvisí s rostoucím počtem pacientů s vysokou hmotností, ale také s velkou spotřebou alkoholu nebo s výskytem cukrovky. Jedním z problémů, s nimiž se potýká obecně velká část populace, je steatóza jater. Její projevy jsou obvykle nenápadné, ale v extrémnějších případech může být život ohrožující.
Steatóza jater
Jaterní steatóza, kterou lékaři označují jako ztučnění jater, je v dnešní době poměrně častým problémem. Jedná se o stav, kdy se pacienti setkávají s neobvyklým hromaděním lipidů v játrech, což může zásadně ztížit jejich činnost nebo způsobit jejich nevratné poškození. Při steatóze dochází ke změně metabolických forem v játrech. Nadměrné množství tuku v buňkách je způsobeno buď zvýšenou tvorbou tuku, nebo naopak sníženým odváděním tukových částic.
Pokud se v těle pacienta hromadí, játra se časem zvětší a v několika případech může vzniknout jaterní cirhóza. Steatóza představuje poškození jater v důsledku nezměrné konzumace alkoholu. Ale na ztučnění jater je závislá řada dalších proměnných nesouvisejících s alkoholem. V hepatocytech, což jsou jaterní buňky, se hromadí tuk ve formě kapének. Ty se pohybují v cytoplazmě nebo jsou obaleny membránou.
Proč k ní dochází?
To, že u pacientů, kteří to přehánějí s alkoholem, vzniká jaterní steatóza, je mezi lidmi dobře známo. Nadměrné užívání alkoholických nápojů je obecně častou příčinou poškození jater a může mít mimořádně závažné následky. Ve skutečnosti však steatóza ovlivňuje i ty, kteří buď alkohol nepijí vůbec, nebo si ho dopřávají jen jednou za čas.
Nealkoholická steatóza jater byla popsána v roce 1980 a od té doby se počet případů neúprosně zvyšuje. Tento stav spadá do široké kategorie nealkoholického onemocnění ztučněných jater, které zahrnuje několik vzájemně souvisejících jaterních poruch. Ty vedou k poškození jater a vážně omezují jejich činnost. Zatímco steatóza je primární formou postižení jater, někteří pacienti předčasně postoupí do formy nealkoholická steatohepatitida. Ta může přejít do fibrózy nebo cirhózy a pravidelně vede ke zlepšení hepatocelulárního karcinomu.
- Alkoholismus
- Obezita
- Vysoký cholesterol
- Strava
- Cukrovka
- Toxické látky
- Stres a tak dále
Příznaky
Zvětšená a tuhá játra mohou tlačit na okolní orgány v břišní dutině, což způsobuje nepříjemné pocity plnosti a svírání břicha. Mezi další možné projevy patří žloutenka, protože tukové částice v játrech narušují jejich činnost a omezují typickou tvorbu žluči. Poté steatóza může přejít do akutního stavu, který ohrožuje pacienta na životě.
- Tlak v břiše
- Bolesti břicha
- Pocit plnosti
- Únava
- Nižší výkonnost
- Zácpa nebo průjem
- Nevolnost
- Zvracení
Zdroje info: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4836586/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK441992/
Náhledové foto: Pixabay