Víte, co je to zákeřná Chagasova nemoc?
Přestože u nás není Chagasova infekce příliš známá, postihuje miliony lidí na celém světě. Jedná se o nebezpečnou parazitární nákazu, která způsobuje rozvoj nespecifických příznaků, ale v případě, že postoupí do chronického stadia, ohrožuje lidi na životech. Ať je to jakkoli, zatím nebyl nalezen žádný lék ani přesvědčivá protilátka, která by zabránila vzniku této nemoci.
O co vlastně jde?
Chagasova choroba je parazitární onemocnění způsobené prvokem Trypanosoma cruzi. Na lidi ji přenášejí krev sající ploštice, které žijí v pevninské části Latinské Ameriky, ale existují i jiné způsoby nákazy, mezi které se počítá transfuze krve, transplantace orgánů a přenos z matky na plod. Co se týče projevů nemoci, má Chagasova nemoc dvě stadia. Intenzivní fáze je obvykle spojena s mírnými příznaky nebo je bezpříznaková. Po několika týdnech nebo měsících přechází infekce do neaktivní fáze, ve které se může udržet po dlouhou dobu.
Problém je v tom, že miliony nemocných Chagasovou nemocí nemají ani tušení, že se jedná o projev Chagasovy nemoci, takže se samozřejmě neléčí. V každém případě jsou v neuvěřitelném ohrožení, protože Chagasova nemoc může časem smrtelně poškodit pacientovo srdce, nervový a trávicí systém.
Jaké jsou příznaky?
Chagasova choroba má složitou patofyziologii a proměnlivý klinický obraz. Probíhá ve dvou konkrétních stádiích. Za prvé existuje akutní stadium charakterizované vysokým stupněm parazitémie, jehož vedlejší účinky jsou zpravidla mírné nebo nejsou vůbec patrné. Vzhledem k tomu, že bez léčby zůstává nákaza v těle po celý život, může následovat chronická fáze.
- Horečka
- Celková únava
- Dušnost
- Bolesti hlavy, svalů a kloubů
- Nechutenství, zvracení nebo průjem
- Zvětšení jater a sleziny
- Vyrážka na břiše a hrudi
- Zánět srdečního svalu
Chronická fáze
- Poškození nervového centrálního a periferního nervového systému
- Srdce špatně pumpuje krev
- Mozková mrtvice
- Arytmie
- Chronická kardiomyopatie
Léčba Chagasovy nemoci
Co dělat v případě, že se ukáže, že se skutečně jedná o Chagasovu chorobu? Bohužel neexistuje žádný lék, který by tuto nebezpečnou nemoc přímo vyléčil. Obvykle se proto přechází na antiparazitární a symptomatickou léčbu, která musí být zahájena v akutní fázi onemocnění, protože léky později obvykle nefungují dobře. Léky první volby jsou obvykle benznidazol a nifurtimox, které bývají dobré v akutním stadiu nemoci.
Pokud jsou použity ve chronickém stádiu, mohou většinou oddálit průběh Chagasovy choroby. Ať tak či onak, tato léčba je obvykle nákladná a často s sebou nese řadu vedlejších účinků. Rychlost léčby závisí na řadě proměnných, jako je aktuální zdravotní stav, věk, doba trvání Chagasovy nemoci a koncentrace vedlejších účinků.
Zdroje info: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6614205/, https://globalheartjournal.com/articles/10.5334/gh.1150
Náhledové foto: Pixabay