Víte, jak léčit popáleniny? Naučte se základy první pomoci
Popáleniny se řadí mezi velmi nepříjemná a velmi bolestivá zranění. Dlouho se hojí a třením dochází k rozdráždění pokožky. Přitom použití klasického obvazu může být ještě mnohem nepříjemnější. Každý by měl vědět, co je třeba dělat, když dojde k popálení. Může jít o popálení ohněm, rozžhaveného materiálu (horký plech z trouby), chemickými látkami, slunečním zářením, elektrickým proudem, párou nebo vařící vodou. K poškození kůže stačí, když budeme v kontaktu s předmětem, jehož teplota je vyšší než 55 °C.
Popáleniny prvního a druhého stupně
V závislosti na závažnosti poranění rozlišujeme popáleniny prvního a druhého stupně.
- První stupeň zahrnuje takové spálení, kdy došlo poškození pouze vnější tkáně (epidermis). Typickým projevem je zarudnutí kůže a krátkodobá bolest. Po zahojení obvykle není jizva.
- Popáleniny druhého stupně jsou mnohem závažnější, protože došlo k poškození vnější i vnitřní tkáně. Mezi příznaky patří dlouhotrvající bolest, zarudlá kůže, puchýř (plní se serózní tekutinou). Hojení je poměrně dlouhé (až 21 dnů).
- Popáleniny třetího a čtvrtého stupně už představují ohrožení života člověka. Dochází k vážným poškozením tkáně a její nekróze. U těchto druhů je důležité kontaktovat lékaře.
Foto: Pixabay
První pomoc při popáleninách
Ihned po popálení je třeba odstavit zdroj popálení (zlikvidovat chemikálii, odpojit elektrické vedení apod.). Pokud došlo k popálení oblečení, je třeba je odstranit (ne násilím). Postižené místo omyjte pod vlažnou tekoucí vodou. Chlazením mírníme vznik otoku, který se může objevit i 30 minut po popálení. Oblast chladíme si 20 minut. Poté je čas zhodnotit poškození kůže. Zarudlá kůže bez puchýře znamená, že nemusíme pokračovat v další léčbě. Za dva až tři dny se popálenina sama zahojí.
Závažnější popáleniny
V případě, že se objevil puchýř naplněný serózní tekutinou, je dobré podniknout další kroky. Není vhodné, aby došlo ke stržení puchýře (hrozí infekce a další komplikace). To znamená, že se budeme snažit toto místo ochránit – vhodně zvoleným obvazem. Pokožku ochrání speciální hydrokoloidní gel, který se aplikuje v silné vrstvě na postižené místo (podle návodu, dvakrát až třikrát denně). Tento gel pomáhá vytvořit takové prostředí, které zkracuje dobu hojení. Pokud je popálenina rozsáhlejší (celá paže, noha, záda), kontaktujeme záchrannou službu.
Zabraňte popáleninám
Dospělá osoba umí sama dobře vyhodnotit, kde jí hrozí nebezpečí popálenin. Bohužel se tento problém velice často týká dětí mladších tří let. Ty ještě nedokážou vyhodnotit, že ta voda v hrnci je vážně horká. Proto je na nás, dospělých, abychom nejmenší ochránili. Takové předměty dáváme mimo dosah dětí a snažíme se mít děti co nejvíce pod kontrolou. Už od malinka je učíme, co pálí a co naopak studí.
Zdroje info:
https://www.cefarm24.pl/czytelnia/zdrowie/choroby-i-terapie/pierwsza-pomoc-na-oparzenia/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7224101/
Foto: Pixabay