Víte, jaké jsou nejčastější příčiny alergie? My ano!
Slovo alergie je v posledních několika letech skloňováno prakticky neustále. Není se přitom čemu až tolik divit, jelikož alergické reakce jsou u mnohých lidí stále častější. Ti pak pochopitelně většinou i za asistence odborníků zkoumají, jaký alergen se stává příčinou těchto nepříjemných komplikací. Takovýchto alergenů může být spousta. My se na ty nejznámější zaměříme právě v tomto článku.
Pyly v mnoha podobách
Mezi nejčastěji se prosazující alergeny patří bezesporu pyly všeho druhu. Klasickou alergii vyvolanou tímto podnětem poznáme zejména podle tradičního zánětu spojivek a také počínající rýmy. Jinak se ale u těchto alergií lze setkat i s typickou kopřivkou, případně rozsáhlejšími ekzémy po větší části těla. Alergeny se rozlišují, může se jednat především o:
– dřeviny,
– traviny,
– plevely,
– byliny
– a mnohé další rostliny.
Hodně nepříjemné mohou být takzvané zkřížené alergické reakce, jež si vyloženě vyžadují specifické alergologické vyšetření.
Domácí zvířata a mikroorganismy
Jestliže doma chováte nějaká domácí zvířata, hledejte příčinu i u nich. Jak přímým, tak i nepřímým kontaktem se s alergií můžete setkat. Alergen z koček se nejčastěji šíří vzduchem. V konkrétní místnosti může být uchován až 6 měsíců, což je vcelku solidní doba. Tradiční je i alergie na psy a hlodavce. O dalších takzvaných přidružených reakcích se hovoří v případě plísní či roztočů. V obou situacích je zapotřebí eliminovat vlhkost a nečistoty v interiéru, jež jsou živnou půdou těchto mikroorganismů.
Ostatní druhy alergií
V poslední době se markantně zvyšuje počet alergických reakcí na potraviny. Jedná se zejména o kojence. WHO reaguje tak, že před 6. měsícem věku miminka nedoporučuje příkrmy. Jinak se objevují alergie i na jiné potraviny. Léčba alergie v tomto případě nezabírá, je zapotřebí tyto pokrmy vysadit. Setkat se lze i s nesnášenlivými projevy na léky.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.