Víte, k čemu je dobrý kumquat a odkud je?
V hypermarketech můžeme již dlouhá léta nakupovat různé ovoce i z exotických zemí, ale mnohdy se nikdo nezajímá o jejich přínos. Mnozí z nás ani exotické ovoce neochutnali a máme zbytečné předsudky. Dnes si tedy povíme něco málo o kumquatu, abychom lépe porozuměli, jak moc nám může pomoci…
Kumquat
Kumquat je ovoce, které je příbuzné citrusům, takže vypadá jako malý pomeranč, i když velmi malý. Může být dlouhý 2-4 centimetry, což z něj činí jeden z nejmenších citrusových plodů na světě. Jíst se bude nejen hmota uvnitř, ale i kůra, jen odtrhnete stopku. Samozřejmě v případě, že jste si kumquat pořídili v obchodě, musíte slupku nejprve opláchnout pod vodou. Ale několik šikovných zahrádkářů si tento přírodní zázrak pěstují ve své zahradě a poté je zjevně o něco lepší.
Odkud tedy pochází?
Kumquat vznikl v Číně, kde ho místní lidé začali pěstovat během 12. století, a navíc má konvenci v Japonsku. Do Evropy se dostal během 19. století a na našem kontinentu se nejblíže pěstuje v Řecku, kde se z něj vyrábí známý alkohol. Plody se vyvíjí na stálezelených stromech, které dosahují výšky až 3 metrů.
K čemu je tento plod dobrý?
Stejně jako všechny citrusové plody obsahuje kumquat vitamin C, který je zásadní pro naši imunitu. Kromě toho však obsahuje i významné množství vápníku, mědi a draslíku. Poslední jmenovaný má vliv například na okysličování mozku, pozitivně ovlivňuje tlak krve a díky vláknině má velký vliv na celý trávicí systém. Předchází také ukládání cholesterolu v žilách a posiluje srdce. V neposlední řadě nabízí velké množství látek zabraňujících vzniku rakovině, které dokáží z těla vypudit škodlivé látky a podporují zadržování železa v těle.
Jak je možné kumquat zpracovávat?
Kumquat lze jíst zcela čerstvý a samostatně, ale v případě, že ho máte nadbytek, budete moci dělat marmelády. Hojně se využívá k ochucení masa nebo k dekoraci koktejlů. V případě, že necháte nakrájený kumquat marinovat se solí a vzniklou šťávu použijete ke kloktání, zbavíte se bolesti v krku nebo si ulevíte či zrychlíte léčbu.
Zdroj info: pestujeme.cz, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9333435/
Náhledové foto: Pixabay