Víte, že je angínovník lepší než rýmovník? Pořiďte si ho

Angínovník

Svého času se rýmovník svými krásnými, hebkými a voňavými listy a léčebnými vlastnostmi začal mezi domácnostmi prosazovat. Rozhodně vás od pěstování rýmovníku neodrazujeme, ale máme pro vás tip na jinou rostlinu, která vás ohromí svou dokonalostí i užitečností.

Rýmovník
Foto: Pixabay

Květina, která není jenom pro okrasu

Představujeme vám angínovník čínský. V květu je to skutečně krásná rostlina, která je originální a opravdu si ji nespletete s jakoukoli jinou pokojovou rostlinou. Má nádherné křehké, ale luxusně výrazné květy, které ohromují bohatými rudými a oranžovými barvami. I v případě, že jste nikdy nevyužili užitečných vlastností této byliny, bude vás povzbuzovat tím, jak je krásná na pohled a jak dokáže rozzářit jakoukoli místnost, i když je šedivá.

Angínovník — léčivá rostlina

Stejně jako rýmovník může mít příznivý vliv na ucpané dutiny a problémy s nachlazením, tak i angínovník čínský příznačně získal svůj název. Dokáže zmírnit i ty nejhorší případy angíny — bolesti v krku, podrážděné sliznice a dýchací potíže. Má sterilní účinky, které nabízejí pomoc při léčbě zánětů.

Díky své výrazné štiplavé až pálivé chuti může rozšířit ucpané dutiny a v dlouhodobém horizontu přinést zklidnění. Tímto způsobem budete moci rostlinu uchovávat doma jako okrasnou květinu a v případě nemoci ji efektivně využít k domácí léčbě.

Jak angínovník můžeme využít

Stačí rozžvýkat její listy. Šťáva z rostliny je skutečně velmi ostrá, takže na její chuť je třeba si chvíli zvykat. Skvělé však je, že k vyvolání užitečných účinků stačí, když budete list angínovníku čínského několik desítek vteřin převalovat v ústech, a poté se ho budete moci rychle zbavit. Listy nikdy nepolykejte, protože mohou způsobit neblahé žaludeční potíže.

V případě, že nemůžete žvýkat nebo se v podstatě necítíte pohodlně, budete si moci udělat z rostliny angínovníku výluh pro kloktání. Odříznuté lístky pečlivě zalijte horkou vodou, nechte je odstát a vychladnout a poté můžete začít kloktat. Ještě jednou – není dobré ani zdravotně příhodné polykat výluh ani části rostliny!

Zdroje info: ceskestavby.cz, ireceptar.cz, aazdravi.cz

Náhledové foto: Pixabay