Vláknina je zdravá. Ve velkém množství ale působí potíže

Luštěniny

Vláknina je důkazem toho, že pokud něčeho užíváme až příliš, může to znamenat spíše problémy. Nadbytečný příjem vlákniny je neobvyklý. Lidé spíše mají problémy jíst dostatečné množství vlákniny. Přesto však může vzniknout. Pokud se tedy zaměřujete na správný příjem vlákniny ve stravě, měli byste se zaměřit i na to, v jakém množství ji přijímáte.

Proč je vláknina důležitá?

Vláknina má nízkou energetickou hodnotu, ale v žaludku svůj objem zvětší (za předpokladu, že je zde dostatečné množství tekutin). Máme tak pocit, že jsme sytí – a tento pocit navíc trvá dlouhou dobu. Vláknina ale bobtná také ve střevě, čímž ho naplňuje. Jak postupuje trávicím traktem, působí jako kartáč – dokonale vyčistí střeva od zbytků potravin. Taktéž vytváří substrát pro rozvoj bakteriální mikroflóry ve střevech, stimuluje krevní oběh a peristaltiku střev. Díky tomu pomáhá předcházet průjmům i zácpám.

Celozrnný chléb

Foto: Pixabay

Jaké jsou hlavní zdroje vlákniny?

Vlákninu najdeme zejména ve slupkách ovoce a zeleniny. Kromě toho je obsažena také v celozrnných produktech, jako je celozrnné pečivo, těstoviny či rýže. Mezi další zdroje patří mandle a jiné ořechy, semínka, jako jsou například chia semínka nebo lněné semínko. Psyllium čili semena jitrocele indického jsou užitečným zdrojem vlákniny, právě díky nim ale může dojít k „předávkování“ vlákninou.

Kolik vlákniny denně?

Obecně se uvádí, že dospělá osoba by měla přijmout ve stravě asi 25 g vlákniny. Děti od jednoho do tří let by měli zkonzumovat asi 10 g vlákniny denně. Dětem od čtyř do devíti let náleží porce 14 až 16 g na den. Chlapci a dívky od deseti do osmnácti let by si měli dopřát 19 až 21 g vlákniny denně. Někteří odborníci ale doporučují zvýšit denní množství vlákniny na 30 až 35 g denně. Pokud se rozhodnete přidat vlákninu do svého jídelníčku, nezapomeňte také zvýšit svůj pitný režim. Jedině tak totiž můžete využít prospěšné účinky vlákniny.

Co když jím více vlákniny?

Pokud budete dlouhodobě užívat nadměrné množství vlákniny, mohou se u vás objevit některé trávicí potíže, jako je nadýmání, zácpa, průjem, bolesti břicha. Kromě toho může být narušeno vstřebávání některých živin, jako jsou například bílkoviny. Naštěstí je nadměrná konzumace vlákniny vzácným jevem. Trpět jím mohou ti, kteří svou vlákninu přijímají také ve formě doplňků stravy.

Zdroje info:

https://www.rodzinazdrowia.pl/jakie-skutki-moze-miec-nadmierne-spozywanie-blonnika

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9268622/

Foto: Pixabay