Vlaštovičník: prastarý lék na bradavice. Připravte si mast
Vlaštovičník větší (Chelidonium major) je účinný lék na spoustu neduhů s pokožkou. Bylinu si nemůžete splést. Typický je pro ni žlutý květ. Sběrem této rostliny si můžete připravit účinné přípravky, a to nejenom na bradavice, ale také na akné či dokonce lupénku. Výhodou je, že vlaštovičník je vytrvalá rostlina, takže tam, kde jste ji našli loni, ji můžete sbírat i letos. Obvykle roste jako běžný plevel v zahradách i parcích, na loukách i v příkopech cest. Roste na mírně zastíněných a vlhkých místech.
Jak vlaštovičník vypadá?
Vlaštovičník dorůstá do výšky až 50 cm. Jeho lodyha je chlupatá, listy jsou velké a světle zelené. Květy jsou poměrně malé, mají žlutou barvu. Tuto rostlinu byste proto jen stěží pěstovali jako okrasnou. Čím je tato rostlina výjimečná, jsou zdravotní účinky, které můžete využít především na problémy týkající se pokožky. Pokud rostlinu utrhnete, můžete si všimnout, že pouští čerstvou mízu. Ta může způsobit odolné zabarvení vašeho oblečení i kůže a navíc může podráždit. Proto sběr provádíme v rukavicích.
Kde rostlinu sbírat?
Rostlinu sbíráme na místech, kde je nejnižší pravděpodobnost znečištění. Tedy nikoli u frekventovaných cest, ale například na vlastní zahradě, kde může bez problémů a jakékoli péče z vaší strany růst. Ideální jsou také lesní mýtiny a zkrátka místa daleko od silnic nebo prostor, kam se chodí venčit psi. Využít se dá různými způsoby, takže i sběr se může lehce lišit. Z rostliny se často připravuje výluh, oleje, masti a tinktury.
Kdy vlaštovičník sklízet?
Abyste dosáhli co nejvyšší účinnosti rostliny, je dobré vědět, kdy je nejlepší čas na její sklizeň. To totiž obsahuje největší množství účinných látek. Vlaštovičník, který sbíráme, by měl být v květu – ideálně v květnu a červnu. Jde to ale i později v sezóně. Jen nesmí být květy odkvetlé. Čím později budete rostlinu sbírat, tím větší je pravděpodobnost, že bude mít méně síly na léčbu vašich neduhů.
Jaké má léčivé účinky?
Na co všechno se dá vlaštovičník použít? Jeho obsah organických kyselin, karotenoidů a flavonoidů slibuje dezinfekční, antibakteriální a protizánětlivé účinky. díky tomu můžeme dosáhnout takových účinků, jako je lepší činnost mazových žláz (snížení sekrece kožního mazu) – což je prospěšné při léčbě akné. Taktéž může vyčistit pokožku od mikroorganismů, snižuje aktivitu kvasinek, bakterií a virů a podporuje hojení ran. Využít jej tedy můžeme v těchto případech:
- bradavice,
- akné,
- psoriáza,
- ekzém,
- vředy,
- svrab.
Jak použít vlaštovičník na přípravu masti?
Pokud se rozhodnete vyrobit si domácí mast na bradavice a jiné kožní neduhy, můžete ušetřit spoustu peněz za produkty, které byste kupovali v lékárnách. Není to nic složitého. Zde je přesný návod:
- Dvě velké hrsti vlaštovičníku (používají se květy, listy i stonky) omyjte a nasekejte na jemno.
- V hrnci rozpusťte asi 400 g sádla – nevařte, zahříváme jen proto, abychom dosáhli tekutého stavu!
- Do této směsi vložíme byliny (odstavte ze zdroje tepla).
- Promícháme, a když se teplota blíží pokojové, přimícháme 80 ml lihu.
- Ještě tekuté přelijeme do nádob, ve kterých budeme mast používat (může jít o čisté kelímky od spotřebovaných mastí). Necháme vychladnout.
- Skladujeme v lednici.
Zdroje info:
https://kobieta.interia.pl/zdrowie/news-zmieszaj-trzy-skladniki-domowa-masc-upora-sie-z-kurzajkami-i,nId,6836555
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21963561/
Foto: Unsplash