Vložky a tampony do kompostu? I to je ekologická možnost dámských potřeb
Minulostí už je situace, kdy ženy neměly jinou možnost, než sáhnout po neekologických variantách tamponů a vložek. Menstruace je nedílnou součástí života žen. Odpad, který každý měsíc jedna žena vytvoří, je obrovský. Ženy za jeden rok spotřebují více než 45 miliard kusů produktů intimní hygieny. Za život vytvoří tímto způsobem žena až 130 kg odpadu (toto tvoří pouze vložky a tampony!), což odpovídá asi dvanácti tisícům kusů jednotlivých produktů.
Potřeby intimní hygieny v číslech
A tím počítání nekončí. Uvědomte si, že plast, který je použit v produktech dámských intimních potřeb, se na skládkách rozkládá více, než 300 let. Během tohoto období se do půdy i vody dostávají částice z plastu, které negativně ovlivňují organismy v nich žijící. Ve statistice, která klasifikuje odpady vyskytujících se na plážích, zaujímají tampony a vložky páté místo. Vzhledem k těmto alarmujícím číslům vznikly vložky, které jsou vyrobené z přírodních materiálů, biologicky rozložitelné a je dokonce možné proměnit je na kompost!
Foto: Pixabay
Ekologické vložky a tampony
U ekologických variant hygienických vložek a tamponů je důležité, aby byly vyrobeny z kompostovatelných materiálů. A to všechny části – včetně lepidel apod. Ovšem představa, že použitou vložku vhodíte do kompostu, který následně použijete na pěstování zeleniny, není moc lákavá, viďte? V mnoha zemích je dokonce zakázáno do popelnic na BIO odpad vhazovat jakékoli produkty znečištěné lidskými či zvířecími sekrety (použité papírové kapesníčky, použité ekologické vložky apod.). Proto je mnohem lepší variantou je vyhodit do kontejneru na směsný odpad a mít jistotu, že se rychle rozloží a nezůstanou na skládkách stovky let.
Biologicky rozložitelné vs. kompostovatelné
Jedná se o dva pojmy, které bohužel bývají zaměňovány. Kompostovatelnost je v podstatě součástí biologické rozložitelnosti, definuje ji norma PN-EN 13432 Packaging. Kompostovatelné vložky mají přesně určenou dobu, za kterou se rozloží. Proces rozkladu přitom nemá negativní dopad na životní prostředí.
Hledejte značky na obalech
Pokud chcete používat ekologické varianty hygienických dámských potřeb, bude třeba je rozeznat mezi ostatními. Biologickou rozložitelnost a tudíž bezpečnost pro životní prostředí potvrzují certifikáty, které jsou uvedeny na obalu. Hledejte ekoznačku EU (má zelenou barvu na bílém pozadí). Tento certifikační program potvrzuje, že výrobky jsou skutečně vyráběny s ohledem na negativní dopad na životní prostředí.
Zdroje info:
https://gemini.pl/poradnik/zdrowie/higiena-intymna-a-jej-wplyw-na-srodowisko-jak-byc-bardziej-eko/
https://www.thedailybeast.com/save-the-planet-ditch-the-tampon
Foto: Pixabay