Voňavou a léčivou skořici můžete využít také v přírodní kosmetice

Skořice

Skořice není dobrá jen do sladkých pokrmů. Kromě vaření ji můžete upotřebit také jinde. Ať už skořici využijete v kuchyni nebo přírodní kosmetice, těžit můžete z jejích antibakteriálních a antiseptických účinků. Přidat ji do svého jídelníčku můžete velice snadno, obzvláště když rádi pijete jakýkoli horký nápoj (káva, čaj, svařené víno apod.), snídaňové kaše. Přidat se dá do palačinkového těsta, koláčů a čímkoli s jablky. Proč se na skořici obrátit a jaké obtíže pomůže vyřešit?

Léčivé účinky skořice

Pokud vás porazí nemoc ovlivňující dýchací cesty, jako jsou různé infekce a nachlazení, můžete využít právě skořici. Má totiž antivirová, antifungicidní a antibakteriální vlastnosti. Stačí, když pár kapek skořicového esenciálního oleje nakapete do sklenice s horkou vodou a vdechujete po dobu 5 minut. Extrakt ze skořice pomáhá se zažívacími potížemi, jako je průjem, nevolnost nebo dokonce otrava jídlem. Skořice rozehřívá organismus a navíc má protizánětlivé vlastnosti. To je důvod, proč ji můžeme najít také v mastích na bolesti svalů a kostí.

Cejlonská skořice

Foto: Pixabay

Skořice a hubnutí

Skořice může podpořit hubnutí. V první řadě rozehřívá organismus, jak už bylo řečeno, a to vede k rychlejšímu metabolismu (a k rychlejšímu spalování tuků). Navíc díky skořici budete mít také menší chuť na sladké, což může znamenat, že skoncujete s nežádoucími chutěmi. A díky tomu můžete zhubnout. Ženy, které kojí, by se však skořici měly raději vyhnout, protože snižuje produkci mléka. Také těhotným ženám se nedoporučuje pro své abortivní účinky (může vyvolat stahy dělohy a tím i porod).

Druhy skořice

Narazit můžete na dva druhy skořice: skořici čínskou (Cinnamomum cassia) a cejlonskou (Cinnamomum verum). Kupovat bychom měli právě tu cejlonskou, která obsahuje více cenných živin a méně kumarinu. Kumarin je látka, která ve větším množství může podle některých odborníků vyvolat cirhózu jater (zapotřebí je však více výzkumů). Obě od sebe rozeznáte podle barvy – cejlonská skořice je světlejší. Pokud dostanete skořici celou, tu čínskou nezlomíte. Cejlonská je mnohem křehčí.

Skořice v kosmetice

Může pomáhat s léčbou akné. Pokud máte koupený skořicový olej, nenanášejte jej na obličej přímo, protože se jedná o velmi koncentrovanou skořici. Raději přidejte 2 až 3 kapky do svého krému a naneste na obličej. Pokud máte mletou skořici, můžete lžičku smíchat s trochou studené vody (kterou jste předem převařili). Vody je zapotřebí jen málo, chcete totiž získat konzistenci pasty. Skořicovou pastu si poté naneste po dobu 10 minut na obličej. Poté smyjte. Případné zarudnutí do 30 až 45 minut zmizí. Skořice se také používá v krémech proti celulitidě.

Zdroje info:

https://www.rodzinazdrowia.pl/wlasciwosci-lecznicze-cynamonu-i-jego-zastosowanie-w-kosmetyce

https://www.youbeauty.com/beauty/diy-cinnamon-recipes/

Foto: Pixabay