Vonné svíčky: může být jejich pálení nebezpečné?

Vonné svíčky

Také máte rádi, když plamen vonné svíčky ozáří a provoní váš interiér? Pak byste měli vědět, že kromě zlepšení nálady vám hrozí i určitá rizika. Některé svíčky totiž uvolňují toxiny, které vdechujete. Tím můžete zhoršit své zdraví, zejména v oblasti dýchacího ústrojí. Pozor si dejte především při pálení svíček v malém prostoru nebo nevětrané místnosti. Naštěstí existují svíčky, které si s čistým svědomím můžete zapálit. Vybírejte ty z přírodních materiálů, jako je sója nebo včelí vosk.

Vonné svíčky mohou přispět k vaší pohodě

Svíčky používejte, pokud vám dělá pohled na ně dobře. Mohou vás uklidnit po dni plném stresu a vy se díky nim můžete cítit šťastněji. Díky nim se zbavíte také některých doprovodných projevů stresu, jako jsou bolesti hlavy či různých částí těla. Pokud takové svíčky prostě milujete, měli byste vědět, jak je vybrat, abyste si nepřivodili zdravotní potíže související s toxiny, které mohou obsahovat.

Svíčky
Foto: Unsplash

Než škrtnete zápalkou

Možná už jste slyšeli o tom, že zapálit si svíčku je srovnatelné s kouřením cigarety. To byste asi v interiéru neudělali, co? Naštěstí se nemusíte zas tak bát, protože koncentrace VOC (těkavé organické sloučeniny), toluenu a dalších toxických látek, které vznikají tím, že si zapálíte svíčku, jsou mnohonásobně menší než ty z cigaret, nebo dokonce pracovními materiály (lepidla, barvy, stavební materiály).

Vonné svíčky neuvolňují toxiny ve velkém

Toxiny, které „vypouštíte“ do svého interiéru spalováním vonných svíček jsou obecně na velmi nízké úrovni, než aby se to výrazně podepsalo na vašem zdraví. Důležité je ale také to, jak často takové toxiny vdechujete. Přesto vám přesný počet spálených svíček v daném časovém období nikdo neposkytne. Do hry totiž vstupují další faktory, například to, jak často větráte, nebo jak moc jste citlivý na znečišťující látky (například astmatici či alergici jsou citlivější).

Volte bezpečí

Pokud se přece jen chcete vyhnout jakémukoli nebezpeční, ale pálení svíček se nechcete vzdát, zvolte raději takové, které škodí co nejméně. Jak je poznat? Vyhýbejte se parafínu, na místo něj volte sóju nebo včelí vosk – čili přírodní materiály. Ty totiž hoří pomaleji a uvolňují i méně sazí. Stejně tak se vyhýbejte syntetickým vůním a zvolte svíčky vonící přírodními oleji. Další toxiny mohou vznikat barvením svíček, takže obecně řečeno lépe uděláte, když zvolíte nebarvené svíčky.

Vonné svíčky můžete nahradit

Pokud vám jde pouze o vůni, kterou díky svíčkám získáte, můžete je nahradit jinými způsoby. Například ohříváním vosku, čímž se vyhnete spalování. Nebo můžete vařit vodu s voňavými bylinkami, ovocem a kořením. I ty skvěle vodí a navíc nepřináší žádná zdravotní rizika.

Zdroje info:

https://aktin.cz/paleni-svicek-je-duvod-se-bat-o-zdravi-a-ktere-druhy-vybirat

https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC10783381/

Foto: Unsplash